Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... LEGEA 351/2022. Buna ziua! Am văzut că intră în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

LEGEA 351/2022. Buna ziua! Am văzut că intră în vigoare de ...

LEGEA 351/2022. Buna ziua! Am văzut că intră în vigoare de la 1Ianuarie 2023.Ma puteți lămuri și pe mine va rog:Eu lucrez că electrician întreținere și reparații în Uzină constructoare de mașini ,ce prevede aceasta lege ,ma incadrez sa ies la pensie mai devreme sau cum? Mulțumesc
In cerere,trebuie mentionata legea 351/2022;in baza careia se cere recalcularea pensiei?
Puteți face referire în cerere la textul de lege.
Bună ziua, mă interesează și pe mine acest subiect pentru soțul meu. Lucrează în turnătorie de metale neferoase (alamă și bronz) din anul 2011, potrivit articolelor care s-au introdus în legea pensiilor prin legea 351 s-ar încadra la pensie, dar dacă de la locul de muncă nu i se eliberează adeverință cu grupa de muncă ce putem face?? Vă mulțumesc!
Angajatorul este obligat sa-i elibereze adeverinta cu grupa de munca, la cererea formulata in scris, cu nr. de inregistrare/ data, in vederea completarii dosarului de pensionare.
Vă mulțumesc, o zi frumoasă!!

POPA GHEORGHE a scris:

Angajatorul este obligat sa-i elibereze adeverinta cu grupa de munca, la cererea formulata in scris, cu nr. de inregistrare/ data, in vederea completarii dosarului de pensionare.