Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... LEGEA 351/2022. Buna ziua! Am văzut că intră în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

LEGEA 351/2022. Buna ziua! Am văzut că intră în vigoare de ...

LEGEA 351/2022. Buna ziua! Am văzut că intră în vigoare de la 1Ianuarie 2023.Ma puteți lămuri și pe mine va rog:Eu lucrez că electrician întreținere și reparații în Uzină constructoare de mașini ,ce prevede aceasta lege ,ma incadrez sa ies la pensie mai devreme sau cum? Mulțumesc
Va multumesc, multa stima!
Bună ziua .Am lucrat 10 ani și 3 luni in turnătorie și am gr.1 .Mai am vechime in munca in alt domeniu încă aproximativ 10 ani..Am vârstă de 60 de ani împliniți.Dupa noua lege dacă nu am stagiu complet pot sa ies la pensie.
Varsta si stadiul de cotizare sunt conditii obligatorii pentru a iesi la pensie normala, fara penalizari.
Deci faceți-ma sa înțeleg clar. Dacă am împlinit 60 de ani și am lucrat peste 10 ani în grupa 1 de munca după legea 351 ar trebuii sa ies la pensie cu 5 ani mai repede. Dar neavând stagiul complet de cotizare de 35 de ani pot? Și dacă pot voi fii penalizat? Și în aceste condiții voi mai avea dreptul de munca în continuare? Și în ce condiții!!! Vreau sa ma lămuriți!! VA MULȚUMESC!
Indepliniti conditia de varsta (cu reducere 5 ani de la grupa speciala de munca), dar trebuie sa aveti si 35 de ani cotizati pentru a iesi la pensie fara penalizare.