avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... LEGEA 351/2022. Buna ziua! Am văzut că intră în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

LEGEA 351/2022. Buna ziua! Am văzut că intră în vigoare de ...

LEGEA 351/2022. Buna ziua! Am văzut că intră în vigoare de la 1Ianuarie 2023.Ma puteți lămuri și pe mine va rog:Eu lucrez că electrician întreținere și reparații în Uzină constructoare de mașini ,ce prevede aceasta lege ,ma incadrez sa ies la pensie mai devreme sau cum? Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Alister , utilizator 13:45, 18 Februarie 2024
Va multumesc, multa stima!
Bună ziua .Am lucrat 10 ani și 3 luni in turnătorie și am gr.1 .Mai am vechime in munca in alt domeniu încă aproximativ 10 ani..Am vârstă de 60 de ani împliniți.Dupa noua lege dacă nu am stagiu complet pot sa ies la pensie.
Varsta si stadiul de cotizare sunt conditii obligatorii pentru a iesi la pensie normala, fara penalizari.
Deci faceți-ma sa înțeleg clar. Dacă am împlinit 60 de ani și am lucrat peste 10 ani în grupa 1 de munca după legea 351 ar trebuii sa ies la pensie cu 5 ani mai repede. Dar neavând stagiul complet de cotizare de 35 de ani pot? Și dacă pot voi fii penalizat? Și în aceste condiții voi mai avea dreptul de munca în continuare? Și în ce condiții!!! Vreau sa ma lămuriți!! VA MULȚUMESC!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Indepliniti conditia de varsta (cu reducere 5 ani de la grupa speciala de munca), dar trebuie sa aveti si 35 de ani cotizati pentru a iesi la pensie fara penalizare.

Alte discuții în legătură

Legea 351/2022. va rog sa-mi spuneți dacă această lege se ... Gabi olt Gabi olt Legea 351/2022. Va rog sa-mi spuneți dacă această lege se aplica în cazul în care am lucrat că inginer in cadrul secției de Turnătorie aliaje ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! eu am lucrat de la 1980 până la 1999 într-o turnătorie ... Barney Rubble Barney Rubble Bună ziua! Eu am lucrat de la 1980 până la 1999 într-o turnătorie în care am turnat talpă pentru fiere de călcat. Din 2001 iulie într-o altă ... (vezi toată discuția)
Grupa de munca bagarica bagarica Buna Ziua. As avea o intrebare legata de grupele de munca... Tatal meu a primit prima decizie de pensionare la limita de varsta in 5 septembrie 2006.In ... (vezi toată discuția)