Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... parte din mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

parte din mostenire

Buna seara.da ca din 5 succesori unul vrea partea lui de mostenire iar ceilalti 4 nu doresc instrainarea mosteniri spre a o inparti ce se intampla care sant solutile viabile in aceasta situatie .ce ma sfatuiti sa fac?
buna seara!
deci avem 5 mostenitori dintre care dar unu doreste sa intraineze ceva...
acel mostenitor isi poate instraina in mod valabil cota parte ce ii revine din acel bun.
dc vb de un bun imobil atunci acesta trebui cadastrat, intabulat.
daca doreste sa vanda integ bunul, mai intai trebuie sa ceara iesirea din indiviziune, bunul sa cada in lotul sau si abia dupa poate instraina.
de ci .noi 4 am fi obligati sa vindem imobilul ca sal desbaguim pe al 5 lea .si ce ne sfatuiti sa facem ?
buna seara!
puteti sa faceti o actiune de iesire din indiviziune in acest caz.
cota respectivului sa se imparta intre cei mostenitori, iar dvs sa ii platiti o sulta.
Daca bunul este comun partajabil si asa se pare din ce ar vrea respectivul.