avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara, Am nevoie de ajutorul dvs. Sotul doreste ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara, Am nevoie de ajutorul dvs. Sotul doreste sa divortam ...

Buna seara,
Am nevoie de ajutorul dvs.
Sotul doreste sa divortam .Voi fi de acord cu divortul la notar ptr a nu duce copilul (15ani) la tribunal
Imi trebuie avocat care sa ma ajute ?, In afara de locatia copilului si numele meu mai este ceva f important la care tb sa fiu atenta?
Daca merg la prima semnatura , in 30 de zile trebuie neaparat finalizat partajul?
Intreb ptr ca nu stiu ce avem de impartit si nici nu stiu cum sa verific asta.
Multumesc

Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:27, 10 Ianuarie 2023
Și la notar, va trebui sa fie audiat minorul.


emanuela_ab a scris:



Va mai cer inca o data parerea
Daca divortam la notar mai tb sa fiu repezentata de un avocat?

Daca nu sunt de acord cu ceva, atunci totul ia calea tribunalului ? Sau exista vreo mediere inainte de notar?

Multumesc







Da, orice neintelegere cat de mica duce la instanta si se pierd banii dati la notar.
Este simpla situatia juridica.
Nu are legatura avocatul de la notar cu avocatul de la instanta.

Bucuresti 2023

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe divort-locuinta proprietate cocos44 cocos44 Situatia este urmatoarea: -cuplul doreste pe cale amiabila divortul; -au un copil minor; -in timpul casatoriei au cumparat o locuinta; -locuinta a fost ... (vezi toată discuția)
Partaj in instanta AmaliaEnache AmaliaEnache Buna ziua, urmeaza sa divortez la notar iar bunurile sunt urmatoarele: -avem doua apartamente, 1 cu contract vanzare cumparare de la paintii mei( pe contract ... (vezi toată discuția)
Divort si custodie Eladaela Eladaela Buna seara!Am si eu o problema si am nevoie de ajutor.Am hotarat impreuna cu sotul meu sa divortam.Nu avem bunuri de partajat dar avem doi copii minori.Ne-am ... (vezi toată discuția)