Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort casatorie incheiata in Italia
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort casatorie incheiata in Italia

Stie cineva daca este posibila desfacerea unei casatorii incheiate in Italia intre o romanca si un cetatean italian prin introducerea actiunii de divort la o instanta din Romania? Multumesc!
L105/1992republicata.Da.
s-ar putea sa aveti sansa la Judecatoria sector 1 Bucuresti, dar interesati-va conform legii italiene unde ar trebui. Pe de alta parte se pune intrebarea care a fost ultimul domiciliu? In Italia sau Ro.?
Margareta Stanciu a scris:

L105/1992republicata.Da.

si Regulamentul CE 44/2001 R