avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am in proprietate 2 apartamente din care unul donat de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am in proprietate 2 apartamente din care unul donat de parintii ...

Am in proprietate 2 apartamente din care unul donat de parintii mei, cu scutire de raport. Parintii au decedat. Pentru apartamentul lor nu am documentatie cadastru pentru ca atunci -1970- nu se facea. Acum eu doresc sa inchei un testament pentru aceste apartamente. Pot face aceasta daca nu am documentatie de cadastru? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 05:56, 20 Decembrie 2022
Da. Vor fi necesare documente la dezbaterea mostenirii, dupa decesul dvs, nu acum la scrierea testamentului.
Ultima modificare: Marți, 20 Decembrie 2022
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donaþia cu scutire de raport passat 88 passat 88 Bună ziua tuturor, Aş dori să aflu următorul lucru: Ce înseamnă exact donaţia cu scutire de raport? Speţă: Am dezbătut succesiunea după tatăl ... (vezi toată discuția)
Testament - cadastru ? gigelas gigelas Buna dimineata, La intocmirea unui testament pentru un apartament ce se lasa unuia dintre cei doi copii ai autorului,este nevoie de cadastru - intabulare ... (vezi toată discuția)
Cedarea unui apartament obtinut prin mostenire unuia din copii Ojovan Gabriela Ojovan Gabriela Buna ziua! As dori sa ma ajutati in clarificarea unei probleme. Socrul meu a obtinut in urma succesiunii (la moartea parintilor sai) un apartament. El ... (vezi toată discuția)