Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Am un fiu minor care a locuit dintotdeauna la parintii ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Am un fiu minor care a locuit dintotdeauna la parintii mei. Eu ...

Am un fiu minor care a locuit dintotdeauna la parintii mei. Eu am cumparat un apartament in alt cartier. Fiul trebuie sa isi scoata prima carte de identitate si intrebarea mea este unde va fi domiciliul, la parintii mei unde si locuieste sau la mine, ca parinte?
Conform Codului Civil și legislației în domeniul evidenței persoanei, domiciliul copilului minor este la părinții săi sau la reprezentantul legal. Deci, domiciliul fiului minor trebuie să fie același cu al dvs. Chiar dacă nu are încă act de identitate, în bazele de date fiul figurează în prezent cu același domiciliu ca dvs.
Multumesc mult de tot!