avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1658 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! În calitate de vanzator al unui imobil ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! În calitate de vanzator al unui imobil dobandit în ...

Buna ziua!
În calitate de vanzator al unui imobil dobandit în urma unei succesiuni dupa parinti,ce taxe notariale si impozite catre stat se platesc începand cu 2023?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 22:00, 23 Decembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dvs, ca vânzător, puneți la dispoziție toate documentele necesare vânzării și achitati:
- extrasul de carte funciara pentru autentificare - 40 lei
- impozitul către stat (1% din pretul vanzarii, dacă aveți imobilul de mai mult de 3 ani și 3% dacă îl aveți în proprietate de mai puțin de 3 ani)
- verificarea regimului matrimonial 15 lei+ tva
Impozitul catre stat,1% si 3% se achita la notariat?
Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare teren! baldovin_trandafira baldovin_trandafira Buna ziua! Am unteren intravilan, intr-o localitate la 15 km de municipiul Buzau, pe care intentionez sa-l vand! Vreau sa stiu ce comisioane o sa platesc la ... (vezi toată discuția)
Taxe notariale Miha_81 Miha_81 Buna ziua. Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns ( orientativ). Ce cheltuieli sunt la vanzarea unui apartament de 150000 ron( taxe + impozit catre stat). ... (vezi toată discuția)
Plata catre notar tutunarudenisa tutunarudenisa La vanzarea unui imobil, o garsoniera, eu in calitate de vanzator, ce taxe trebuie sa achit la notar? Mentionez ca vanzarea este in derulare si, la achitarea ... (vezi toată discuția)