Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! În calitate de vanzator al unui imobil ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! În calitate de vanzator al unui imobil dobandit în ...

Buna ziua!
În calitate de vanzator al unui imobil dobandit în urma unei succesiuni dupa parinti,ce taxe notariale si impozite catre stat se platesc începand cu 2023?
Multumesc!
Dvs, ca vânzător, puneți la dispoziție toate documentele necesare vânzării și achitati:
- extrasul de carte funciara pentru autentificare - 40 lei
- impozitul către stat (1% din pretul vanzarii, dacă aveți imobilul de mai mult de 3 ani și 3% dacă îl aveți în proprietate de mai puțin de 3 ani)
- verificarea regimului matrimonial 15 lei+ tva
Impozitul catre stat,1% si 3% se achita la notariat?
Multumesc!
Da