Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... dupa facultate somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

dupa facultate somaj?

sunt in anul 3 la fac de pedagogie si as vrea sa stiu daca dupa ce termin facultatea am dreptul la somaj. As vrea sa stiu cate luni .eu sunt la facultate de zi , dar as vrea sa va intreb daca ar fi id as beneficia de somaj?
:-/
va multumesc
Buna seara
da,dupa ce ti-ai sustinut examenul de licenta te poti duce sa te ia in evidenta lor,max 60 de zile daca nu-ti gasesti un loc de munca.
ai nevoie de adeverinta de la facultate ca esti absolvent,de la administratia fiscala ca nu ai venitur,copie Bi si certif de nastere.
era 6 luni perioada de somaj,acum au mai marit-o cu inca 3 luni si e in jur de 300 ron pe luna,nu stiu sigur,suna la ei si intereseaza-te exact
cele +3 luni pentru 2010 inca se negociaza.
1. In maxim 60 de zile de la absolvire sa va inscrieti la AJOFM.
2. Indemnizatia de somaj este de jumatata din salariul minim brut pe economie, adica 300 lei, si se acorda pe o perioada de 6 luni.