Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Locuim in Mioveni ,jud Arges.De 3 ani am ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Locuim in Mioveni ,jud Arges.De 3 ani am cumpărat ...

Buna ziua!
Locuim in Mioveni ,jud Arges.De 3 ani am cumpărat un teren in localitatea Stalpeni, unde am înființat o gradina de legume.De aproximativ 2 ani tot gunoiul menajer pe care îl producem la domiciliu din Mioveni îl ducem la Stalpeni unde am amenajat un spațiu pentru compost,pe care după o anumită perioadă îl aruncam pe teren .Nu dorim sa folosim îngrășăminte ,vrem să mâncăm legume bio.Am făcut cerere la Primăria din Mioveni pentru a rezilia contractul de gunoi menajer,pe motiv că noi nu mai scoatem la poarta absolut deloc gunoi menajer.Am primit răspuns scris că nu se poate ,că este o lege care obligă orice cetățean la plata gunoiului.(adică la colectarea,transportul și depozitarea gunoiului)Daca eu nu scot gunoi la poarta,ce gunoi îmi colectează ei?De ce sa plătesc pentru un gunoi care nu mi se ridică?
Aveti perfecta dreptate,dar omiteti aspectul esential ca intotdeauna statul trebuie sa castige
Exista dispozitii in vigoare,HCLM care obliga toti proprietarii de case,anual sa achite c/v taxa gunoi-indiferent daca locuiesc sau nu la acea locatie
Este situatie similara obligatiilor lunare a locuitorilor din blocurile de locuit in comun,care lunar sunt obligati sa achite c/v parti comune desi acestia nu utilizeaza terasa necirculabila,subsol tehnic,etc