Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se procedeaza? ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se procedeaza? ...

Buna seara,am nevoie de un sfat:matusa mea,cetatean german, bolnava de Alzheimer,in virsta de 93 de ani,este de 5 ani la pat,nedeplasabila.,nu mai vorbeste,nu mai intelege nimic,este ca o leguma,dar vie !In Romania are o casa pe care a ramas singura proprietara ,dupa decesul sotului.Acum fiicele ei doresc sa vinda casa.Cum se procedeaza in acest caz?Mentionez ca in Germania fiicele au toate actele cu boala mamei lor si dreptul de a hotari pentru ea in orice privinta.Multumesc anticipat pt.informatii!
marcelutza, utilizator
Buna ziua,

Pentru situatia descrisa se poate solicita in Romania instituirea masurii de tutela speciala cu privire la matusa si desemnarea unui curator. Ulterior, bunurile vor putea fi valorificate cu incuviintarea instantei de tutela.

Cu stima,
av. Jasmine Oancea