Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Locuim de 20 ani în casa pe care am ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Locuim de 20 ani în casa pe care am moștenit-o ...

Bună ziua!
Locuim de 20 ani în casa pe care am moștenit-o de la părinții mei. Mai avem un apartament cumpărat imediat după căsătorie. Urmează sa divortam și soțul are pretenția ca în urma divorțului sa ii dau bani pt ca a investit și el in casa în care locuim.
Legal, poate avea aceasta pretenție?
Multumesc
Da, poate solicita aceste sume in contul unui drept de creanta. Ceea ce ii puteti evidentia dvs este ca de fapt in acesti 20 de ani si el s a bucurat de acele imbunatatiri si oricum va exista si o uzura.

]ncercati sa ajungeti la un acord caci in instanta va dura si va costa foarte mult pentru ambii.