avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Mama mea are un apartament pe care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Mama mea are un apartament pe care dorește să îl ...

Buna seara.
Mama mea are un apartament pe care dorește să îl treacă pe numele meu.
În afară de vanzare-cumpărate mai sunt si alte modalitati pentru transferul a bunului?
Multumesc tare mult!
Cel mai recent răspuns: Luca Tudor , utilizator 21:25, 3 Ianuarie 2023
V/C presupune plata reală a imobilului prin virament bancar. Chitanța va fi dusă la notar, dar o să vă faceți și copii xerox să le păstrați ca probe că ați cumpărat imobilul, și nu a fost o donație mascată.

Mai aveți frați`? Acest aspect contează mult.
Nu, sunt singura la parinti
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Poate sa va faca donatie.
Va multumesc tare mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act de vanzare cumparare prin banca ccrys ccrys Parintii mei sunt in viata si vor sa imi treaca apartamentul pe numele meu. Eu mai am un frate care este de acord si nu are nici o pretentie intrucat si el ... (vezi toată discuția)
Vanzare/cumparare parinti/copii, solutia cea mai buna? testament? andipop7777 andipop7777 Buna ziua. Parintii mei au hotarat sa-mi vanda casa, pentru a se asigura ca-mi ramane mie. Am un frate, cu care suntem in relatii foarte proaste. El a ... (vezi toată discuția)
Vanzare-cumparare sau donatie? Ruxa Ruxa Buna ziua, Parintii sotului meu, vor sa treaca o garsoniera din proprietatea tatalui (e o mostenire) in proprietatea sotului meu. Ce e mai recomandat? ... (vezi toată discuția)