Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Suprapunere ccc1 -ccc2.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Suprapunere ccc1 -ccc2.

Bună, ma puteți ajuta cu o informație,
Cunosc faptul ca pentru a beneficia de ccc este nevoie de a fi lucrat 12 luni în ultimele 24luni anterior nașterii copilului, cunosc și ca depunerea dosarului la mai puțin se 12 luni de la încheierea anteriorului concediu aduce beneficiul de a primii suma primei indemnizații.
As dorii sa ma ajutați cu informatii în următoarele situatii:
1- dacă al doilea copil se naste înaintea terminării primului ccc, al doilea ccc ce indemnizație are,odata cu terminarea suprapuneri?
2-daca copilul se naște la 1-2 luni după terminarea primului ccc, cum se procedează pentru al doilea ccc, este necesara întoarcerea la serviciu și apoi se poate întra în concediu de maternitate în ziua imediat următoare? Dacă îmi pun demisia la serviciul cum mai pot beneficia de ccc dacă nu întru în concediul de 42de zile de lăuzie.
Mulțumesc anticipat
1 o sa ramaneti cu aceeasi indemnizatie primita la inceput si pe parcursul suprapunerii o sa mai priti un stimulent in cuantum de vreo 1300 lei.

2. Concediul pentru primul copil se reduce, mai nou, cu 2 luni ( lunile tatalui*) si o sa trebuiasca sa reveniti cu 2 luni inainte la serviciu.
Atunci puteti beneficia, in functie de evolutia sarcinii, de concediu de risc maternal, concediu maternal ( pre si postnatal), de odihna, etc. si apoi CCC

Din cate stiu, demisia nu va impiedica sa beneficiati de acest concediu, ca in cazul indemnizatiei pentru somaj si depuneti actele la primaria de domiciliu pentru concediu dupa nastere, fara a mai astepta cele 42 de zile
Ionut.ion, utilizator
Concediul se reduce cu 2 luni și în cazul în care primul copil este născut în 2022?
Pot beneficia de concediu plătit de risc sau maternitate chiar în ziua următoare. Dacă ma întorc la serviciu pe 01.07.2024 pot primii adeverinta privind concediul medical din ultimele 12/24 luni si medical plătit din aceasta data ?
Dacă îmi pun demisia cu 1 luna înainte de naștere și nu beneficiez de șomaj cum pot depune dosarul fără adeverinta de la angajator?
Mulțumesc frumos

Ionut.ion a scris:

1 o sa ramaneti cu aceeasi indemnizatie primita la inceput si pe parcursul suprapunerii o sa mai priti un stimulent in cuantum de vreo 1300 lei.

2. Concediul pentru primul copil se reduce, mai nou, cu 2 luni ( lunile tatalui*) si o sa trebuiasca sa reveniti cu 2 luni inainte la serviciu.
Atunci puteti beneficia, in functie de evolutia sarcinii, de concediu de risc maternal, concediu maternal ( pre si postnatal), de odihna, etc. si apoi CCC

Din cate stiu, demisia nu va impiedica sa beneficiati de acest concediu, ca in cazul indemnizatiei pentru somaj si depuneti actele la primaria de domiciliu pentru concediu dupa nastere, fara a mai astepta cele 42 de zile

Vasi123, utilizator
1. Nu stiu, banuiesc ca se aplica si concediilor in curs dar, cum am spus, nu stiu. Mai bine intrebati la primarie sau AJPIS.
2 Da, pentru ca perioada acestui concediu se considera stagiu de cotizare dar trebuie sa duceti la serviciu o adeverinta de la AJPIS din care sa reiasa perioada acestui concediu precum si cuantumul indemnizatiei.
Va mulțumesc frumos!
Cererea de reluare a activității cu cât timp înainte sa depune la angajator?
În cazul meu trebuie sa îl instiintez în scris și ca sunt insarcinata?

Ionut.ion a scris:

1. Nu stiu, banuiesc ca se aplica si concediilor in curs dar, cum am spus, nu stiu. Mai bine intrebati la primarie sau AJPIS.
2 Da, pentru ca perioada acestui concediu se considera stagiu de cotizare dar trebuie sa duceti la serviciu o adeverinta de la AJPIS din care sa reiasa perioada acestui concediu precum si cuantumul indemnizatiei.

1 Parca era vb. de 30 de zile, nu mai stiu exact... dar nu cred ca strica sa respectati acest termen- sau poate va ajuta cineva cu cel legal.
2 Da, pentru a beneficia de prevederile legale aplicabile in acest sens.