Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ref. OUG nr. 168/2022
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ref. OUG nr. 168/2022

Buna ziua!
Lucrez in domeniul sanitar-veterinar, intr-o unitate teritoriala a Autoritatii Nationale Sanitar-Vteterinare.
La momentul intrarii in vigoare a Legii nr. 153/2017 eram incadrata la nivelul maxim categoriei mele, dar prin includerea sporului de vechime in slariul de baza am pierdut din venit aproximativ 600 lei.
Acum, fiind tot la maxim in grila prevazuta de legea 153/2017, inteleg ca nu voi beneficia nici de majorarea de 10% prevazuta de OUG nr. 168/2022.
Cu alte cuvinte, incepand din 2018 am venitul redus din cauza Legii nr. 153/2017, si nici acum nu pot beneficia de majorarea cu 10%.
Pot sa fac ceva legal in acest sens? Ma refer la vreo actiune in instanta (si daca da, impotriva cui?). Exista motive de neconstitutionalitate pe care pot sa le invoc? Consider ca sunt discriminata pentru faptul ca inca de la data aparitiei legii nr. 153/2017 ma aflam la nivelul maxim de salarizare - dar efectele inflatiei ma afecteaza si pe mine.
Puteti actiona in instanta doar angajatorul .