Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa

buna ziua ! am un srl 2 asociati suntem in incapacitate de palta de cateva luni, datorii la finante 13.000lei, furnizori 48.995 din care 46.670catre o firma de leasing.nemaiavand posibilitatea de a plati ratele la leasing mi-au fost ridicate masinile. eu mai pot sa depun cerere de insolventa , cu leasingul cum ramane caci nu am mai primit nici o notificare de la ei dupa ridicarea masinilor? multumesc anticipat
adibarbu27 a scris:
am un srl 2 asociati suntem in incapacitate de palta de cateva luni, datorii la finante 13.000lei, furnizori 48.995 din care 46.670catre o firma de leasing.nemaiavand posibilitatea de a plati ratele la leasing mi-au fost ridicate masinile. eu mai pot sa depun cerere de insolventa , cu leasingul cum ramane caci nu am mai primit nici o notificare de la ei dupa ridicarea masinilor?

Inainte de a face demersuri pentru lichidarea voluntara, luati legatura (in scris) cu toti creditorii societatii, pentru a cunoaste precis cuantumul datoriei totale.
In principiu, nu aveti sanse sa nu le platiti (intr-un fel sau altul)
toate sumele datorate sunt luate din balanta.datoria catre leasing mai e valabila atata timp cat ei si-au ridicat masinile deoarece eu nu am mai putut plati rata?multumesc anticipat
mentionez ca nu am nimic pe firma nici un bun, doar datoriile si un contract la o companie de telefonie mobila, nici activitate nu mai am de vreo 3 luni de cand mi-au ridicat masinile.
1.Verificati cu atentie contractul de leasing, vedeti in ce conditii va pot ridica masinile, in principiu nu le pot ridica fara o notificare prealabila.Verificati prin notificare si daca mai aveti un debit la ei.
2. Daca nu v-au deschis creditorii procedura insolventei, teoretic, in 30 de zile, o puteti declara si dvs. in functie de situatie : procedura generala sau simplificata.
Pentru o consultanta eficienta este necesar verificarea actelor

Am eliminat, din nou, datele de contact si invitatia directa adresata userilor de a va contacta.
Va rugam sa folositi, pentru contact, formele agreate de site, in caz contrar urmand a va sterge contul.
George, Avocat
adibarbu27 a scris:

toate sumele datorate sunt luate din balanta.datoria catre leasing mai e valabila atata timp cat ei si-au ridicat masinile deoarece eu nu am mai putut plati rata?multumesc anticipat

Trebuie sa sunati la firma de leasing,care v-a ridicat masina si sa va dea un act prin care sa specifice faptul ca societatea dvs.nu mai are creante fata de compania de leasing,deoarece s-a returnat masinile...
Aveti proces verbal de predare primire,cand v-a ridicat masinile???
Odata ce v-a ridicat masinile,nu mai aveti de plata la ei...
Si eu sunt exact in situatia asta...