avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Evacuare părinte violent
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Evacuare părinte violent

Bună ziua. mă numesc bogdan am 24 de ani
Parinti mei sunt divorțați de 15 ani tatal meau este un om gelos , alcolic , violent fiarte violent cu mama a avut multe cereri la politie ordin de restricti etc
Acum mama mea a murit acum 7 luni din vina cancerului . Dar tatal meau acum tot alcolic este și nebun uneori nu realizează ce spune spune aberati etc

Eu vreau să il dau afara din casa moștenită de mama pentru că imi face viata un calvar
Vreau să stiu dacă reusesc pentru că voi duce o luptă grea cu razbunari , geamuri sparte la casă și , razbunari pe masini
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:19, 10 Ianuarie 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mai întâi trebuie sa deschizi un dosar penal în aceasta privința, iar instanța va decide ce și cum, e foarte probabil ca și el sa aibă o cotă parte la acea casă, sau mai rău tu sa intri în posesia casei după moartea lui, acum depinde mult a cui este casa de fapt pe ce nume și cine a cumpărat-o, PS. Depinde mult de ceea ce va hotărâ instanța Judecătorească, dar mai întâi fă-i o plângere la secția de Poliție, dacă vezi ca organele de Poliție nu fac nimic mergi la Parchetul de pe lângă Judecătoria Județului de unde aparții și faci o sesizare la Parchet cu număr de înregistrare, mult succes!

Pt a raspunde, se apasa 0e raspunde, nu pe citează.
Ultima modificare: Vineri, 6 Ianuarie 2023
gi-jane2, moderator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cereti in instanta evacuarea lui, apelati la avocat.
Va ajuta daca parcurgeti procedura notariala si deveniti proprietar.
De ce mama nu l-a evacuat fiind divortati?
Mama are 3 copii un baiat și 2 fete fetele sau dus la casele lor și am ramas eu cu parinti mei , discutile și certirile nu am mai fost asa grave după ce m-am marit și m-am impus în fața tatalui dar ei sunt divorțați din 2008
Mama mea a decedat acum 7 luni de cancer
Mama a mai incercat să il dea afară dar fara folos pentru că politia din sector 3 cartierul 23 nu ii facea nimic il lua la sectie și consuma alcol și pe acolo cu sectiristul
Mama Mai mult de frică nu a mai continuat la parchet

Acum eu vreau să il dau afara că oarecum nu vreau să il mai vad mai ales după moartea mamei

gi-jane2 a scris:

Cereti in instanta evacuarea lui, apelati la avocat.
Va ajuta daca parcurgeti procedura notariala si deveniti proprietar.
De ce mama nu l-a evacuat fiind divortati?

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pana la o eventuala solutionare a unei plângeri penale trec ani de zile.Solutia este alta, dezbaterea succesiunii după mama,ieșire din indiviziune .Pt lămurirea situației trebuie mers cu actele la un avocat,explicata situația etc.Daca e coproprietar nu poți sa îl evacuezi,ordin de protecție tb analizat dacă se poate solicita etcetc.Politia nu o sa facă nimic pt evacuare nu are competente,pl eventuale infracțiuni durează...
Ultima modificare: Vineri, 6 Ianuarie 2023
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Casa e bun propriu al mamei, asta e bine ca tatal nu e coproprietar si nici mostenitor.

Alte discuții în legătură

Casa vanduta fara contract legalizat la notar stanciud89 stanciud89 am si eu o intrebare,noi suntem patru frati,trei fete si un baiat,vreau sa spun ca tata a decedat in 1994 iar cand a decedat era despartit de mama,prin ... (vezi toată discuția)
Tata agresiv, probleme cu alcoolul Florina09 Florina09 Sunt fata, am 17 ani si locuiesc impreuna cu tata, mama si bunica din partea mamei. Povestea a inceput acum cativa ani, cand tata s-a apucat de baut,a fost dat ... (vezi toată discuția)
Tata "alcoolic, violent, gelos" AlexandruValentin AlexandruValentin Am si eu o intrebare de natura familiara, referitoare la tatal meu. Pe mine ma cheama Alexandru si am aproape 18 ani. Maicamea este casatorita de 16 ani cu ... (vezi toată discuția)