Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Evacuare părinte violent
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Evacuare părinte violent

Bună ziua. mă numesc bogdan am 24 de ani
Parinti mei sunt divorțați de 15 ani tatal meau este un om gelos , alcolic , violent fiarte violent cu mama a avut multe cereri la politie ordin de restricti etc
Acum mama mea a murit acum 7 luni din vina cancerului . Dar tatal meau acum tot alcolic este și nebun uneori nu realizează ce spune spune aberati etc

Eu vreau să il dau afara din casa moștenită de mama pentru că imi face viata un calvar
Vreau să stiu dacă reusesc pentru că voi duce o luptă grea cu razbunari , geamuri sparte la casă și , razbunari pe masini
Mai întâi trebuie sa deschizi un dosar penal în aceasta privința, iar instanța va decide ce și cum, e foarte probabil ca și el sa aibă o cotă parte la acea casă, sau mai rău tu sa intri în posesia casei după moartea lui, acum depinde mult a cui este casa de fapt pe ce nume și cine a cumpărat-o, PS. Depinde mult de ceea ce va hotărâ instanța Judecătorească, dar mai întâi fă-i o plângere la secția de Poliție, dacă vezi ca organele de Poliție nu fac nimic mergi la Parchetul de pe lângă Judecătoria Județului de unde aparții și faci o sesizare la Parchet cu număr de înregistrare, mult succes!

Pt a raspunde, se apasa 0e raspunde, nu pe citează.
gi-jane2, moderator
Cereti in instanta evacuarea lui, apelati la avocat.
Va ajuta daca parcurgeti procedura notariala si deveniti proprietar.
De ce mama nu l-a evacuat fiind divortati?
Mama are 3 copii un baiat și 2 fete fetele sau dus la casele lor și am ramas eu cu parinti mei , discutile și certirile nu am mai fost asa grave după ce m-am marit și m-am impus în fața tatalui dar ei sunt divorțați din 2008
Mama mea a decedat acum 7 luni de cancer
Mama a mai incercat să il dea afară dar fara folos pentru că politia din sector 3 cartierul 23 nu ii facea nimic il lua la sectie și consuma alcol și pe acolo cu sectiristul
Mama Mai mult de frică nu a mai continuat la parchet

Acum eu vreau să il dau afara că oarecum nu vreau să il mai vad mai ales după moartea mamei

gi-jane2 a scris:

Cereti in instanta evacuarea lui, apelati la avocat.
Va ajuta daca parcurgeti procedura notariala si deveniti proprietar.
De ce mama nu l-a evacuat fiind divortati?

Pana la o eventuala solutionare a unei plângeri penale trec ani de zile.Solutia este alta, dezbaterea succesiunii după mama,ieșire din indiviziune .Pt lămurirea situației trebuie mers cu actele la un avocat,explicata situația etc.Daca e coproprietar nu poți sa îl evacuezi,ordin de protecție tb analizat dacă se poate solicita etcetc.Politia nu o sa facă nimic pt evacuare nu are competente,pl eventuale infracțiuni durează...
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Casa e bun propriu al mamei, asta e bine ca tatal nu e coproprietar si nici mostenitor.