Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. In ce conditii legale pot fi reduse, de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. In ce conditii legale pot fi reduse, de catre angajator ...

Buna ziua.
In ce conditii legale pot fi reduse, de catre angajator , sporurile salariale fara ca conditiile de munca sa se fi modificat ?
Mulțumesc.
Depinde unde sunt menționate.Astfel:
- menționate în c.i.m., prin act aditional numai cu acordul salariatului;

- menționate în Regulamentul intern sau decizii angajator, fără acordul salariatului

- menționate în c.c.m., , act aditional semnat de partea sindicala.