avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Suntem soț și soție fără copii. Avem contract pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Suntem soț și soție fără copii. Avem contract pe apartament ...

Suntem soț și soție fără copii. Avem contract pe apartament dar este și mama clauză. (Mama facandu-ne vânzare cumpărare,) Dacă noi decedam ce se întâmplă cu mama supraviețuitoare? Care sunt drepturile ei? Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:34, 6 Ianuarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ea sta in casa cf clauzei. Oricum, putin probabil sa muriți amandoi si mama sa fie in viata..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care ar fi cotele? alyna_7 alyna_7 buna ziua! din cate stiam...daca pe actul de proprietate al unui apartament sunt trecuti ambii soti, in cazul in care unul din cei doi decedeaza si mai au ... (vezi toată discuția)
Succesiune sot maria.dinca maria.dinca buna ziua, in urma succesiunii dupa tatal sotului, casa i-a ramas acestuia cu obligatia sa o intretina pe mama sa pana la moartea ei (clauza viagera). ... (vezi toată discuția)
Contract matrimonial. clauza de preciput lauraconstantinescu7 lauraconstantinescu7 Buna ziua M-am casatorit in Octombrie 2011 cu un cetatean englez si avem un apartament in Romania (cumparat in cote egale de 1/2 inainte de casatorie) Eu am ... (vezi toată discuția)