avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort/partaj Am stabilit impreuna cu sotia sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort/partaj Am stabilit impreuna cu sotia sa divortam la notar. ...

Divort/partaj
Am stabilit impreuna cu sotia sa divortam la notar. Acum am aflat ca si-a luat avocat. La indemnul lui a luat toate actele casei in original, fara stirea mea si i le-a dat acestuia.
Este legala procedura la care a fost indemnata sotia mea de catre avocat? Cel putin asa spune ea.
Multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Ianuarie 2023
Cornea444, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornea444 , utilizator 18:20, 19 Ianuarie 2023
Bună seara.

Actele bunurilor pe care le-ați dobăndit in timpul căsătoriei se pot afla în posesia oricăruia dintre dvs.

În situația dvs., vă sfătuiesc să vă angajați si dvs. un avocat, pentru a trata speța în mod corespunzător, astfel încât șansele dvs. să fie cât mai bune.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius
In nici un caz cine are actele in mana, are totul.
Probabil vocatul a cerut actele ca sa vada ce si cum detineti impreuna. Ca sa o poata sfatui ce sa ceara la partaj.
E bine sa va sfatuiti si dumneavoastra cu un avocat. Costa mai putin decat o eventuala paguba.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Actele se pot reconstitui. Se poate obține oricând un duplicat/copie legalizata.
Și dacă le are, ce? Oricum nu poate face nimic fără soț, atât timp cât bunul estr comun.
Ce poate cere în instanta, la partaj? Fie bunul integral, fie o sulta. E destul de previzibil.
Ultima modificare: Duminică, 8 Ianuarie 2023
raluk0207, utilizator
Avocatul a oprit toate actele icasei n original, cat si certificatul de casatorie.
Daca e sa imi angajez avocat nu am nevoie si eu de acele acte? Acum am aflat ca le putem recupera dupa divort la notar. Are dreptul legal sa opreasca aceste acte si sa ma forteze sa merg la notarul stabilit de el?
Multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 15 Ianuarie 2023
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si daca mergeti la notarul ales de sotie sau de avocat, nu are nicio importanta, dvs vreti sa divortati.
Cititi cu atentie insa, ce semnati.
La partaj, daca il faceti la notar, puteti lua un avocat cu dvs ca sa fiti sigur ca nu acceptati ce nu vreti.
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Ianuarie 2023
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Divort Gh1 Gh1 Buna ziua, Acum cateva zile am depus actele petru divort si am primit ca data pentru prima infatisare undeva spre sfarsitul anului. Daca printr-o minune eu ... (vezi toată discuția)
Divort Martin Ioan Martin Ioan Buna ziua!Care sunt actele de care am nevoie pentru divort in instanta si ce pot face daca sotia care nu este de acord a luat actele?Multumesc! (vezi toată discuția)
Divort (fara partaj) MihaiEM MihaiEM Buna ziua, Mama mea a decis sa divorteze de tatal meu. Acesta din urma a plecat din Aprilie de acasa. Doresc sa stiu cat costa un divort, cat mai rapid si ... (vezi toată discuția)