Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort/partaj Am stabilit impreuna cu sotia sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort/partaj Am stabilit impreuna cu sotia sa divortam la notar. ...

Divort/partaj
Am stabilit impreuna cu sotia sa divortam la notar. Acum am aflat ca si-a luat avocat. La indemnul lui a luat toate actele casei in original, fara stirea mea si i le-a dat acestuia.
Este legala procedura la care a fost indemnata sotia mea de catre avocat? Cel putin asa spune ea.
Multumesc!
Cornea444, utilizator
Bună seara.

Actele bunurilor pe care le-ați dobăndit in timpul căsătoriei se pot afla în posesia oricăruia dintre dvs.

În situația dvs., vă sfătuiesc să vă angajați si dvs. un avocat, pentru a trata speța în mod corespunzător, astfel încât șansele dvs. să fie cât mai bune.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius
In nici un caz cine are actele in mana, are totul.
Probabil vocatul a cerut actele ca sa vada ce si cum detineti impreuna. Ca sa o poata sfatui ce sa ceara la partaj.
E bine sa va sfatuiti si dumneavoastra cu un avocat. Costa mai putin decat o eventuala paguba.
Actele se pot reconstitui. Se poate obține oricând un duplicat/copie legalizata.
Și dacă le are, ce? Oricum nu poate face nimic fără soț, atât timp cât bunul estr comun.
Ce poate cere în instanta, la partaj? Fie bunul integral, fie o sulta. E destul de previzibil.
raluk0207, utilizator
Avocatul a oprit toate actele icasei n original, cat si certificatul de casatorie.
Daca e sa imi angajez avocat nu am nevoie si eu de acele acte? Acum am aflat ca le putem recupera dupa divort la notar. Are dreptul legal sa opreasca aceste acte si sa ma forteze sa merg la notarul stabilit de el?
Multumesc!
gi-jane2, moderator
Si daca mergeti la notarul ales de sotie sau de avocat, nu are nicio importanta, dvs vreti sa divortati.
Cititi cu atentie insa, ce semnati.
La partaj, daca il faceti la notar, puteti lua un avocat cu dvs ca sa fiti sigur ca nu acceptati ce nu vreti.
gi-jane2, moderator