avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1064 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort/partaj Am stabilit impreuna cu sotia sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort/partaj Am stabilit impreuna cu sotia sa divortam la notar. ...

Divort/partaj
Am stabilit impreuna cu sotia sa divortam la notar. Acum am aflat ca si-a luat avocat. La indemnul lui a luat toate actele casei in original, fara stirea mea si i le-a dat acestuia.
Este legala procedura la care a fost indemnata sotia mea de catre avocat? Cel putin asa spune ea.
Multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Ianuarie 2023
Cornea444, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornea444 , utilizator 18:20, 19 Ianuarie 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Un moderator chiar nu poate încheia aceasta discuție este clar ca dl respectiv a găsit rezolvarea tuturor problemelor sale formuland plângeri penale și nimeni nu îl.poate convinge de inutilitatea acțiunii sale..
Am incheiat domnul meu.
Daca primeam de la inceput un raspuns logic nu mai era nevoie sa scriem atatea mesaje.
Din cate am observat este ca la japca. Cine sustrage primul actele originale devine ,,proprietar"pe ele.

Da, in sfarsit am dat de cineva care stie.
Pentru a baga dosarul de divort/partaj prin instanta are nevoie de acte in original, deoarece i le solicita judecatorul. Fara ele nu poate face actiune in instanta. Eu le pot obtine de la avocatul sotiei printr-o cerere la cabinetul de avocatura sub angajamentul ca le aduc in momentul in care sunt solicitate de judecator.
Simplu ca buna ziua.
Am scris acest aspect pentru a ajuta si pe altii care au nevoie de aceasta informatie.
In mod normal avocatul le solicita proprietarilor actelor cand trebuie sa le inmaneze judecatorului. Deci in mod normal tot copii trebuie sa retina, nu originale.
Corect?
Se poate inchide!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Un moderator chiar nu poate încheia aceasta discuție este clar ca dl respectiv a găsit rezolvarea tuturor problemelor sale formuland plângeri penale și nimeni nu îl.poate convinge de inutilitatea acțiunii sale..

Ultima modificare: Joi, 19 Ianuarie 2023
Cornea444, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort Gh1 Gh1 Buna ziua, Acum cateva zile am depus actele petru divort si am primit ca data pentru prima infatisare undeva spre sfarsitul anului. Daca printr-o minune eu ... (vezi toată discuția)
Divort Martin Ioan Martin Ioan Buna ziua!Care sunt actele de care am nevoie pentru divort in instanta si ce pot face daca sotia care nu este de acord a luat actele?Multumesc! (vezi toată discuția)
Divort (fara partaj) MihaiEM MihaiEM Buna ziua, Mama mea a decis sa divorteze de tatal meu. Acesta din urma a plecat din Aprilie de acasa. Doresc sa stiu cat costa un divort, cat mai rapid si ... (vezi toată discuția)