avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort/partaj Am stabilit impreuna cu sotia sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort/partaj Am stabilit impreuna cu sotia sa divortam la notar. ...

Divort/partaj
Am stabilit impreuna cu sotia sa divortam la notar. Acum am aflat ca si-a luat avocat. La indemnul lui a luat toate actele casei in original, fara stirea mea si i le-a dat acestuia.
Este legala procedura la care a fost indemnata sotia mea de catre avocat? Cel putin asa spune ea.
Multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Ianuarie 2023
Cornea444, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornea444 , utilizator 18:20, 19 Ianuarie 2023
Da, stiu sotia mea a gresit luand actele in original. Dar oare cine a invatat-o? Of, avocatii sunt niste ingerasi, stiu asta ca am cunoscut destui. Unii chiar sunt de buna credinta, altii insa....Daca mintea nu ma trimitea la avocat sa imi dea copii dupa originale. Parerea mea.

Ultima modificare: Duminică, 15 Ianuarie 2023
gi-jane2, moderator
Nu , avocatii nu sunt niste ingerasi , de ce ar fi ? rolul barourilor nu este de a dubla cetele de ingeri - de pe unde vor fi fiind ele ... Treaba unui avocat este sa-si consilieze , asiste si reprezinte clientul , dupa stiinta de carte ( juridica ) pe care o are , dupa experienta sa , cat de bine poate . Totdeuna in limitele legii , uneori ( daca situatia o cere ) pe muchia ei , dar niciodata peste ... Daca va simtiti buzunarele prea grele , angajati-va si dvs. unul . Asa , veti avea la notar fiecare de-a dreapta cate un avocat care - maxim ce poate sa va ajute - va va arata cu degetul unde sa semnati . Altceva , nu prea are ce ... In schimb , la partaj ... acolo va fi bataia pestelui ... Si va sfatuiesc ( daca-mi permiteti ) sa nu fiti fara asistenta juridica , mai ales daca sotia va avea . PS. NU sunt avocat .
,,dar niciodata peste" :)
Am avut un coleg care spunea: ,,Legea e ca o bariera, cateii trec pe sub ea, caprioarele sar peste, iar boii se lovesc de ea".
Imi angajez avocat.
Ultima modificare: Duminică, 15 Ianuarie 2023
Manuela Rășină, administrator
Nu este chiar asa dar nu există nici mult neadevăr în aceasta vorba...
Avocatii ajuta de multe ori oamenii la marginea legii.
Aici este arta avocatului.

De regulă, avocatii fac diferența în aceasta privința pentru ca dreptul civil se bazează pe multă știință juridica dar și pe inventivitate juridica pentru ca dreptul este o știință dinamică.
Ultima modificare: Duminică, 15 Ianuarie 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Asta in cazul in care tot sistemul ar fi dinamic.
Dar stim foarte bine cu totii cum functioneaza sistemul.
Ma macina rau de tot ideea, de ce avocatul sotiei tine cu dintii de actele originale ale casei, facturi prin care am platit agentia si notarul la momentul achizitionarii apartamentului.
Aveti idee care ar fi scopul.
I-am transmis sotiei, ca daca nu aduce actele o mai tin doi ani sau chiar peste. Depinde cand se solutioneaza in instanta.
Am fost de acord sa merg la notar, dar semnez divortul daca primesc actele.
Corect?
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu este chiar asa dar nu există nici mult neadevăr în aceasta vorba...
Avocatii ajuta de multe ori oamenii la marginea legii.
Aici este arta avocatului.

De regulă, avocatii fac diferența în aceasta privința pentru ca dreptul civil se bazează pe multă știință juridica dar și pe inventivitate juridica pentru ca dreptul este o știință dinamică.

Alte discuții în legătură

Divort Gh1 Gh1 Buna ziua, Acum cateva zile am depus actele petru divort si am primit ca data pentru prima infatisare undeva spre sfarsitul anului. Daca printr-o minune eu ... (vezi toată discuția)
Divort Martin Ioan Martin Ioan Buna ziua!Care sunt actele de care am nevoie pentru divort in instanta si ce pot face daca sotia care nu este de acord a luat actele?Multumesc! (vezi toată discuția)
Divort (fara partaj) MihaiEM MihaiEM Buna ziua, Mama mea a decis sa divorteze de tatal meu. Acesta din urma a plecat din Aprilie de acasa. Doresc sa stiu cat costa un divort, cat mai rapid si ... (vezi toată discuția)