Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Stima si respect…nici nu stiu cum sa incep.In urma ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Stima si respect…nici nu stiu cum sa incep.In urma cu 3/4 luni ...

Stima si respect…nici nu stiu cum sa incep.In urma cu 3/4 luni am fost prins impreuna cu 3 prieteni cu o cantitate de 0.7g marijuana,de catre jandarmi.Nu a fost flagrant…adica ne au perchezitionat aleatoriu.Canabisul era strict pentru consul personal ,niciunul din noi nu vindem ,doar ca la momentul respectiv eram prea speriati de ce s-a intamplat iar pe declaratie scrie ca era al unui prieten de al nostru.Acuma 2 zile am primit telefon ca trebuie sa ma prezint la sediul diicot din orasul meu si ca ma va astepta o procuroare acolo.Vreau sa stiu ce o sa ma astepte…in sensul ca nu cred ca statul roman baga in puscarie 4 tineri adolescenti care toti muncesc si sunt la facultate.O sa pot sa ii explic procuroarei cum sta treaba de fapt?ca era pentru consul personal?
sava_000, utilizator
Nu conteaza ca sunteti studenti. Nu exista categorii care au permisiunea de a consuma/comercializa droguri. Conteaza ca aveati droguri asupra voastra.
Tu ii spui procurorului ce vrei. El va sti sa descopere adevarul.
Si, apropo! Nu mai fa confuzie intre Statul Roman din care si tu faci parte si Guvern, parlament, orice forma de guvernare. Doar esti student!
Dupre, utilizator
Buna ziua,
In Romania, atat traficul cat si consumul de stupefiante (intra si canabisul!) reprezint[ infractiune.
Vă sfatuiesc sa contactati un avocat din localitatea dvs. si sa mergeti la audiere la parchet impreun[ cu acesta.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Sunteti cercetat sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute la art. 4 alin. 1 din Legea 143/2000 in modalitatea-deţinerea de droguri de risc pentru consum propriu, fără drept.
Pentru cei care nu cunosc, in Romania consumul nu este incriminat.
Ati fost citat deoarece ati capatat calitatea de suspect (probabil a venit rezultatul de la expertiza si s-a confirmat ca substanta gasita asupra dvs era cannabis). Procurorul o sa va aduca la cunostinta drepturile si obligatiile si veti da o declaratie daca doriti.
În cazul săvârşirii infracţiunilor prevăzute la art. 4, procurorul dispune, în termen de 24 de ore de la începerea urmăririi penale, evaluarea consumatorului de către centrul de prevenire, evaluare şi consiliere antidrog, în scopul includerii acestuia în circuitul integrat de asistenţă a persoanelor consumatoare de droguri.