avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... mai beneficiez de pensie de urmas daca lucrez?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

mai beneficiez de pensie de urmas daca lucrez?



Varsta maxima pana la care poti primi pensia de urmas nu s-a modificat pana acum in Legea 19/2000.
Iti sugerez sa informezi oficiul de pensii ca au gresit si sa le returnezi banii.
In ceea ce te priveste ti se aplica art. 66 lit. b) din Legea 19/2000:
"Art. 66
Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani; ..."


Am implinit recent 25 de ani iar tatal meu a decedat cam tot in aceeasi perioada(la 62 ani).
Problema este ca el trebuia sa iasa la pensie din mai 2006 dar i-a fost respins dosarul de pensie pt ca i-au fost calculati gresit anii de munca/grupa! Ca urmare, i-a dat in judecata pe cei de la Casa de Pensii si acum asteptam hotararea!Din mai, de cand i-a fost respins dosarul, a intrat in somaj pana acum.

As vrea sa stiu ce acte sunt necesare ca sa beneficieaz de pensia de urmas... avand in vedere ca nu e pensionar, inca!

Am uitat sa mentionez ca acum, in toamna, ma voi inscrie la un masterat, la universitatea de stat sau una particulara acreditata, nu m-am hotarat!
Mai pot beneficia de pensia de urmas, un an, cat mai am pana la 26 de ani?

Si inca un detaliu:eu lucrez - am 4 luni vechime in cartea de munca (CM e la ITM Galati, iar eu lucrez in Bacau)

cred ca asta e tot.....
astept un raspuns

Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: katy20ro , utilizator 08:09, 20 Octombrie 2006
Din moment ce dvs realizati venituri,cum sa mai aveti dreptul la pensie de urmas?cititi integral legea.
conform legii 19/2000 orice oersoana care realizeaza venituri impozabile nu mai beneficiaza de pensie de urmas
Art. 92. - (1) Plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei în care:
d) beneficiarul unei pensii de urmaş realizează dintr-o activitate profesională venituri brute lunare mai mari decât jumătate din salariul mediu brut pe economie;
Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2006 este de 1.077 lei




Ultima modificare: Joi, 19 Octombrie 2006
gustermm, utilizator
multumesc pt informatii.
se pare ca mai e o speranta!
salariul meu pe cartea de munca este 500 RON
si jumatate din sal mediu brut pe economie ar fi 538.5

deci?
mai am o sansa? sa depun actele?

multumesc anticipat!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca beneficiez de pensie de urmas cum as putea s-o pastrez in momentul in care vreau sa ma angajez? cristina_florea cristina_florea Buna ziua.Sunt studenta, beneficiez de pensie de urmas si as dori sa stiu cum pot sa ma angajez fara carte de munca astfel incat sa nu pierd pensia.Poate firma ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas D@nutzu D@nutzu Buna seara, Am si eu o nelamurire cu privire la pensia de urmas, am inteles ca pensia de urmas se sisteaza in momentul in care incepi sa lucrezi cu carte de ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla cu "pensia de urmas" dc pt cateva luni s-a avut avut un venit mai mare decat jumãtate din salariul mediu brut pe economie; lucrockit lucrockit Ce se intampla cu "pensia de urmas" dc pt cateva luni s-a avut avut un venit mai mare decat jumătate din salariul mediu brut pe economie, in anul ... (vezi toată discuția)