avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Salut, dețin o mașină de spălat rufe Beko, în ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Salut, dețin o mașină de spălat rufe Beko, în garanție, ...

Salut, dețin o mașină de spălat rufe Beko, în garanție, căreia i sa spart geamul,am înțeles de la service că nu intră pe garanție.Intrebarea mea este,nu ar trebui să asigure piese contra cost ?si dacă da care ar fi termenul de așteptare.multumesc
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 21:57, 12 Ianuarie 2023
Termenul de asteptare este diferit daca service-ul detine in stoc piesa necesara sau este necesar sa solicite la distribuitor respectiva piesa birocratia si transportul necesitand un timp faptic
daca geamul a fost spart ca urmare a unui soc produs de lovirea de exemplu cu un obiect contondent (din exterior sau din interior), atunci nu face obiectul garantiei. doar daca a fost o problema de detensionare a plasticului e obiectul garantiei, iar asta se constata usor
Cum anume se constata ,operatorul a spus că intră în garanție ,cei de la centru nu , inițial mi-au spus că ar costa 70 de lei acum îmi spun 280

adriandimitriu a scris:

daca geamul a fost spart ca urmare a unui soc produs de lovirea de exemplu cu un obiect contondent (din exterior sau din interior), atunci nu face obiectul garantiei. doar daca a fost o problema de detensionare a plasticului e obiectul garantiei, iar asta se constata usor

e simplu: 70 lei geamul, 280 usa cu totul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Produs neconform domo manearaul manearaul Buna ziua. Am achizitionat in urma cu 2 luni o masina de spalat de la Domo Constanta, masina fiindu-mi vanduta cu un discount cauzat de faptul ca avea geamul ... (vezi toată discuția)
Service reprezentanta - acceptare piese proprii Nevermind Nevermind Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea problema si am rugamintea sa ma ajutati cu un sfat : - La o masina, aflata inca in garantie, sunt stricate 2 piese.Una ... (vezi toată discuția)
Probleme rca ciprian_stanciu ciprian_stanciu Buna ziua, Am o problema ce-am postat-o deja. Pe scurt, am o bara fata sparta, service-ul cere inlocuirea, dar asiguratorul spune ca trebuie reparata si ... (vezi toată discuția)