avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sotia ramasa dupa deces sot, cu ce ramane?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sotia ramasa dupa deces sot, cu ce ramane?

Buna ziua
As dori sa ma ajutati intr- o privinta cu un sfat .
Sotul meu a decedat acum 1,5 ani ( mai sunt 6 luni pana la 2 ani) , el mai avea din prima casatorie 2 copii care au crescut si locuit cu mama lor , eu mai am o fata din prima casatorie care e impreuna cu mine .
Inainte de casatorie am inceput achizitionarea unui apartament care la data casatoriei mele inca nu era trecut pe numele meu pentru ca nu reusisem sa l achit. Ulterior dupa 2 ani am terminat cu ratele si am trecut apartamentul pe numele amandorura .( Inca mai am dovezile ca am platit ratele personal multi ani inainte de casatorie aproximativ 90% din valoarea apartamentului).
Acum as vrea sa elucidez si sa rezolv aceasta problema.
Nu am decat un apartament si o masina.
Ce parte mi se cuvine ?
Cum pot sa procedez ? unde trebuie sa ma duc sa initiez toate acestea?
Daca trec 2 ani de la deces intradevar trebuie sa platesc impozit pe tranzactie 1% ?
Daca as vrea sa simplific asa vrea sa trec totul pe numele fetei mele de la inceput s-ar putea ?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 14:22, 22 Ianuarie 2010
Nu puteti trece de la inceput pe numele fetei.
Trebuie dezbatuta succesiunea intai, dupa care puteti face ce doriti cu partea dvs.

Daca trec 2 ani se plateste impozit.

Daca va intelegeti amiabil cu copiii sotului din prima casatorie puteti merge la notar pt dezbaterea succesiunii. Dvs. veti avea 5/8 din masa succesorala ( casa si masina) iar copiii sotului si alti copiii pe care ii aveti impreuna ( nu si fiica dvs) vor avea 3/8. Deci dvs. aproape 70%, copiii 30%.

Daca nu va intelegeti amiabil, dezbaterea succesiunii se face in instanta.

Eu personal cred ca nu va ajuta faptul ca ati platit ratele mai mult dvs decat sotul, faptul ca apartamentul a fost cumparat pe numele amandurora in timpul casatoriei il face bun comun.

Daca alti colegi au alta parere, ii rog sa intervina.
buna ziua!
este putin "ciudat" acest contarct de vanzare cumparare, de regula dr de prop se transmite la momemntul semnarii contractului, restul de pret care ramane de platit se numeste privilegiul vanzatorului....
sigur nu ati dobandit acest imobil inainte de incheierea casatoriei?
nu este vb de un contract de vanz cump, cu plate pretului in rate incheiat de ex cu I.C.V.L.L?
este adevarta ca dc nu dezbateti in termen de 2 ani platiti impozit catre stat.
nu puteti sa treceti acum ceva pe numele ficei dvs, dc dati o decl de ramanere straina de succesiune aceasta va profita copiilor din prima casatorie a sotului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa tata eec eec Buna ziua , Va rog sa-mi spuneti si mie cum se procedeaza daca tatal meu a murit si a ramas mama mea si sora mea urmand sa impartim un apartament cu 3 camere ... (vezi toată discuția)
Mostenire ioanabarbu ioanabarbu Sunt la a doua casatorie. Am cumparat inainte de a doua casatorie un apartament cu credit bancar, cu avans platit la vanzator. Acum platesc ratele pentru ... (vezi toată discuția)
partaj apartament - ce pretentii poate avea sotul? CrinaV5 CrinaV5 Buna ziua! Situatia este urmatoarea: contractul de vanzare-cumparare a apartamentului este doar pe numele meu de domnisoara, pentru ca a fost semnat inainte ... (vezi toată discuția)