Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In urma cu un an am moștenit un apartament, ca urmare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In urma cu un an am moștenit un apartament, ca urmare a decesului ...

In urma cu un an am moștenit un apartament, ca urmare a decesului mamei, deces survenit in urmă cu doi ani. La data aceea proprietarii erau, cu diferite cote parte, mama și cei doi copii (majori). Succesiunea după tată s-a făcut cu peste 10 ani în urmă.
Dacă vindem locuința acum, ce impozit vom avea de plătit la stat?
Părerile sunt împărțite, din ce am întrebat agentul imobiliar. Unii spun 1%, alții 3%.
Mulțumesc!
Daca ati obtinut calitatea de proprietar bun imobil in urma cu 1 an,conform disp in vigoare in situatia instrainarii imobilului urmeaza sa achitati 3% comision
Se aplica 1% pentru masa succesorala rămasă după tata și 3% pentru masa succesorala rămasă după mama.
Probabil, în certificatul de moștenitor după tata, masa succesorala consta în cota de 1/2, iar în certificatul de moștenitor după mama, masa succesorala consta în cota de 5/8.
Deci impozitul va fi de 1% din 1/2, plus 3% din 5/8.
Multumesc ptr. raspuns.
Stiu ca anul trecut era o diferenta de impozit daca modul de dobandire al imobilului era prin mostenire.
A cazut aceasta facilitate?
Multumesc mult ptr. raspuns, Raluk0207 !
Foarte interesanta si logica defalcarea de impozit in functie de data dobandirii fiecarei fractii de proprietate.

In cazul asta am o intrebare suplimentara:
Exista norme clare care sa "oblige" toti notarii sa aplice acest algoritm?
Sau fiecare notar face cum il taie capul?
Locuinta mostenita este in Bucuresti.
han_sollo, utilizator
Doar la vânzarea terenurilor extravilane dobândite prin moștenire exista o scutire
raluk0207, utilizator