avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1761 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ,am cumparat un autoturism care a fost adus din ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ,am cumparat un autoturism care a fost adus din Olanda . ...

Buna ,am cumparat un autoturism care a fost adus din Olanda . Aitoturismul are nr rosu obtinut de persoana care la cumparat din Olanda. Am act de vanzare cumparare legal dar pentru a merge la RAR sa obtin certificat de imatriculare trebuie sa fie prezent foatul proprietar care a adus masina din Olanda sau o procira de la el . Individul a disparut si eu nu pot obtine certificatul de imatriculare la masina ce pot sa fac pentru a obtine acest certificat fara prezenta fostului proprietar?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 17:38, 13 Ianuarie 2023
Daca inca are numere rosii inseamna ca nu a fost inmatriculata masina in Romania. Daca ati cumparat masina si aveti contractul de vanzare-cumparare nu este necasara prezenta vanzatorului. Insa, anterior inmatricularii, trebuie sa efectuati anumiti pasi administrativi precum inregistrarea masinii in evidentele organului fiscal.

Eu am fost la RAR cu masina si mi-au spus ca actul de vanzare nu este valabil deparece el a adus masina din Olanda ,el este cel care a cerit numere rosii si semnatura lui si certificat fiscal de la el trebuie conform unei legi noi din luna Iulie
Mihăilă Sebastian a scris:

Daca inca are numere rosii inseamna ca nu a fost inmatriculata masina in Romania. Daca ati cumparat masina si aveti contractul de vanzare-cumparare nu este necasara prezenta vanzatorului. Insa, anterior inmatricularii, trebuie sa efectuati anumiti pasi administrativi precum inregistrarea masinii in evidentele organului fiscal.

Sunt documente pe care numai vanzatorul vi le poate prezenta
Daca aveti date d identificare vanzator sesizati oficial initial politia servciul evidenta populatiei pentru a obtine date relevante

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Numere rosii, al doilea set costyy73 costyy73 Doresc sa cumpar o masina care are un set de nr rosii scoase si eu vreau sa scot pe al doilea in judete diferite ,De ce acte am nevoie de la vanzator ? (vezi toată discuția)
Nedumerire inmatriculare masina cu numere rosii expirate Ciumpy94 Ciumpy94 Buna seara ! Doresc sa cumpar un autoturism adus din Spania in urma cu 4 ani , care a stat timp de 2 ani abandonat in fata blocului , vandut apoi mai departe ... (vezi toată discuția)
Certificat fiscal-problema inmatriculare justinn justinn Buna seara, va prezint o problema (destul de neplacuta) la care, sper din tot sufletul sa-mi dati o rezolvare: La data de 6.12.2013 am cumparat un autoturism ... (vezi toată discuția)