avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna seara! Am imprumutat pe cnv cu o suma destul de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna seara! Am imprumutat pe cnv cu o suma destul de mare de bani, peste 20.000 de euro ...

Buna seara!
Supun atenției dvs.urmatoarea situație.
Am imprumutat pe cnv cu o suma destul de mare de bani, peste 20000 de euro.Singura dovada a împrumutului sunt transferuri bancare făcute pe cardul împrumutatului.,in decursul timpului..Nu am dat toată suma.odata.
Mentionez că nu am un contract în formă.autentica încheiat cu persoana respectiva .Va rog sa îmi spuneți cum ar trebui sa procedez și ce șanse reale am sa îmi recuperez acești bani.
Mulțumesc anticipat !
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună seara,

Recomand transmiterea unei notificări către persoana împrumutată prin care să îi acordați un termen în care să restituie suma împrumutată.

În cazul în care refuză restituirea sumei de bani, va trebui să vă adresați instanței de judecată cu cerere de chemare în judecată prin care să cereți constatarea faptului că între părți s-a încheiat un contract de împrumut și obligarea pârâtului la plata sumei de bani împrumutate.

Având în vedere că speța ridică mai multe probleme juridice complexe, dar și planificarea unei strategii mai ales dpdv probatoriu, vă recomand să apelați la un avocat atât pentru redactarea notificării, cât și pentru reprezentarea în proces.

O zi frumoasă!

Cu stimă,
Av. Samuel Micula
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie făcută o notificare prin avocat.
Termenul de prescripție este insa de 3 ani.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cand i-ati dat banii? Pt transele mai vechi de 3 ani, le puteti pune cruce.
In afara de transferuri bancare, aveti si alte dovezi ca au fost dati cu imprumut?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dv doriti raspuns la obiect dar nu comunicati date relevante
Cand ati avansat imprumutul,pentru ca exista termen de prescriptie de 3 ani dupa care nu mai puteti sa ridicati pretentii pentru recuperare suma
Aveti martori care sa cunoasca motivul sumei imprumutate ,astfel incat beneficiarul acesteia eventual sa nu poata invoca ca de fapt suma reprezinta o obligatie mai veche a dv ?
Initial notificati oficial persoana beneficiara a imprumutului cu obligatia restituirii sumei-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
In afara de transferuri în tranșe nu am nicio dovadă , cu persoana respectiva am avut o relație de concubinaj.Transferurile au fost făcute în anul 2019 , nu apare nicăieri în transfer că le am făcut cu titlu de împrumut ce mi se va restitui, din păcate ..

ynocentta a scris:

Dv doriti raspuns la obiect dar nu comunicati date relevante
Cand ati avansat imprumutul,pentru ca exista termen de prescriptie de 3 ani dupa care nu mai puteti sa ridicati pretentii pentru recuperare suma
Aveti martori care sa cunoasca motivul sumei imprumutate ,astfel incat beneficiarul acesteia eventual sa nu poata invoca ca de fapt suma reprezinta o obligatie mai veche a dv ?
Initial notificati oficial persoana beneficiara a imprumutului cu obligatia restituirii sumei-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta

Alte discuții în legătură

Imprumut persoana fizica Cristinadora Cristinadora Am imprumutat o suma de bani in 2009 unei cunostinte ce avea nevoie de ajutor. Persoana respectiva a insistat ca va returna imprumutul cu o anumita \"dobanda\" ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am întâmpinat ieri o problema la un bancomat bcr, ... Sergiubanc102030 Sergiubanc102030 Buna ziua, am întâmpinat ieri o problema la un bancomat BCR, am vrut sa-mi depun o suma de bani in cont prin intermediul acestuia, dar aparatul a dat eroare ... (vezi toată discuția)
Bani imprumutati fara contract Viano72 Viano72 La multi ani tuturor,acum trei ani am imprumutat o suma mare de bani unei persoane apropiate.Dupa aproximativ un an a inceput sa restituie din suma inapoi dar ... (vezi toată discuția)