avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna seara! Am imprumutat pe cnv cu o suma destul de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna seara! Am imprumutat pe cnv cu o suma destul de mare de bani, peste 20.000 de euro ...

Buna seara!
Supun atenției dvs.urmatoarea situație.
Am imprumutat pe cnv cu o suma destul de mare de bani, peste 20000 de euro.Singura dovada a împrumutului sunt transferuri bancare făcute pe cardul împrumutatului.,in decursul timpului..Nu am dat toată suma.odata.
Mentionez că nu am un contract în formă.autentica încheiat cu persoana respectiva .Va rog sa îmi spuneți cum ar trebui sa procedez și ce șanse reale am sa îmi recuperez acești bani.
Mulțumesc anticipat !
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atentie la termenul de 3 ani de prescriptie drept de executare debite-daca imprumutul este din 2019
Mulțumesc pentru răspuns .Din ce înțeleg nu am șanse reale de recuperare ..au trecut cei 3 ani ..


Ultima modificare: Luni, 16 Ianuarie 2023
gi-jane2, moderator
Îmi puteți va rog spune ce art și ce lege face referire la.prescriptia aceasta de 3 ani?
Multumesc

ynocentta a scris:

Atentie la termenul de 3 ani de prescriptie drept de executare debite-daca imprumutul este din 2019

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art. 2.517. - cod civil
Termenul prescripţiei este de 3 ani, dacă legea nu prevede un alt termen.

Termenul poate fi intrerupt, suspendat ....deci ar trebui sa mergeti la un avocat urgent, poate gaseste o cale sa va ajute.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Unul dintre motivele pentru care este necesar a avea avocat la îndemână pentru o consultatie juridica este dat de situatia dată.
În cel mult 6 luni trebuie contactat avocatul în astfel de cazuri pentru a exista timp suficient de manevră.

Nu cred ca mai puteti rezolva ceva dacă nu aveți acte separate.
Doar cu mare noroc se mai poate face ceva.

Avocatul poate găsi o soluție viabila dar nu depinde numai de el în situatia de față și șansele de rezolvare sunt foarte reduse.

Scris din București 2023
Ultima modificare: Luni, 16 Ianuarie 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprumut persoana fizica Cristinadora Cristinadora Am imprumutat o suma de bani in 2009 unei cunostinte ce avea nevoie de ajutor. Persoana respectiva a insistat ca va returna imprumutul cu o anumita \"dobanda\" ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am întâmpinat ieri o problema la un bancomat bcr, ... Sergiubanc102030 Sergiubanc102030 Buna ziua, am întâmpinat ieri o problema la un bancomat BCR, am vrut sa-mi depun o suma de bani in cont prin intermediul acestuia, dar aparatul a dat eroare ... (vezi toată discuția)
Bani imprumutati fara contract Viano72 Viano72 La multi ani tuturor,acum trei ani am imprumutat o suma mare de bani unei persoane apropiate.Dupa aproximativ un an a inceput sa restituie din suma inapoi dar ... (vezi toată discuția)