avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Depasire \" neregulamentara \"
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Depasire " neregulamentara "

Buna ziua!
Ieri am fost implicat intr-un accident rutier fara victime, doar pagube materiale. Pe scurt, aflandu-ma in depasire semnalizata si asigurata, o masina pe care urmam sa o depasesc nu s-a asigurat si a efectuat manevra de viraj spre stanga in fata mea, impactul fiind inevitabil. Domnul politist a scris in procesul verbal ca actiunea mea a intrat sub incidenta articolului 120, litera k, care specifica interzicerea depasirii unei coloane oprite si nu a fost cazul. Oricum, voiam sa va intreb daca sunt obligat sau nu sa dau testul de reducere a perioadei suspendarii permisului.
Daca ma ajutati cu un sfat as fi foarte recunoscator, Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 20:39, 16 Ianuarie 2023

MosuCainele a scris:

Buna ziua!
Ieri am fost implicat intr-un accident rutier fara victime, doar pagube materiale. Pe scurt, aflandu-ma in depasire semnalizata si asigurata, o masina pe care urmam sa o depasesc nu s-a asigurat si a efectuat manevra de viraj spre stanga in fata mea, impactul fiind inevitabil. Domnul politist a scris in procesul verbal ca actiunea mea a intrat sub incidenta articolului 120, litera k, care specifica interzicerea depasirii unei coloane oprite si nu a fost cazul. Oricum, voiam sa va intreb daca sunt obligat sau nu sa dau testul de reducere a perioadei suspendarii permisului.
Daca ma ajutati cu un sfat as fi foarte recunoscator, Multumesc mult!



In primul rand va sfatuiesc sa depuneti o plangere contraventionala prin care sa solicitati anularea procesului verbal de contraventie invocand faptul ca fapta nu exista. Agentul de politie v-a sanctionat pentru ca ati depasit o coloana de autovehicule. Or dupa stiinta mea presupune existenta unui sir de cel putin 2 vehicule, in mers ssu stationate. Plangerea contraventionala se depune la Judecatoria la care este arondata sectia de politie din care face parte agentul constatator in termen 15 zile de la data primirii procesului verbal de contraventie. Cu dovada depunerii plangerii contraventionale va prezentati la politie pentru recuperarea permisulii de conducere.
In alta ordine de idei, Codul rutier prevede obligativitatea conducatorului auto de a se asigura ca manevra pe care intentioneaza s-o efectueze (depasirea sau virajul la stanga) se poate efectua in deplina siguranta. Presupun ca agentul de politie nu a fost de fata la producerea accidentului. In acest caz cine nu a respectat prevederile legale trebuie stabilit prin metode judiciare (exprrtiza tehnica judiciara).
Succes!!
Ultima modificare: Luni, 16 Ianuarie 2023
Ioan Ciobanu, Expert judiciar
Dacă acel PV nu e anulat în instanță sunteți obligat să susțineți testul 13/15. Neprezentarea sau nepromovarea acelui test până la sfârșitul perioadei de suspendare duce la suplimentarea cu încă 30 de zile de suspendare.
Multumesc mult!
Si daca voi promova testul, se va reduce din perioada suspendarii, nu?
Nu. Nu aveti acest drept.
Ultima modificare: Luni, 16 Ianuarie 2023
latka, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere impotriva unui politiat Capra Andrei Capra Andrei Buna ziua! Astazi, 19.11.2018, am fost implicat intr-un accident rutier. Soferul celelilalte masini a chemat un agent de la politia rutiera pe care presupun ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, am următoarea speță în care vă solicit expertiza. ... wDanny wDanny Bună ziua, Am următoarea speță în care vă solicit expertiza. În urmă cu puțin timp s-a petrecut un accident rutier, fără victime, în urma ... (vezi toată discuția)
Accidente în intersecție nedirijată, provocate de o altă mașină decât a mea. cu toate că șoferul acesteia și-a recunoscut vina mi-a fost reținut permisul, ce pot face? Ariciu 84 Ariciu 84 Eu conduc o mașina pe drum principal ,in spatele mașinii mele un tir .Dupa mine o coloana de mașini.In intersecție nedirijata cu linie discontinua ... (vezi toată discuția)