Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat cu contract romanesc si munca prestata la o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat cu contract romanesc si munca prestata la o societate spaniola

Sunt sofer profesionist angajata la o societate romaneasca, dar am lucrat pe camionul altei societati spaniole, pe un camion inmatriculat in Spania !Cat este de legal!?Nu trebuia sa mi se faca contract pe Spania sau vreun act aditional cum ca am fost delegata sa lucrez pentru o alta firma!? In caz de accident cine raspunde!? Care din cele 2 societati? Fiecare societate are alt administrator, nu este unul si acelasi care sa detina 2 firme in 2 tari diferite, dar cei 2 sunt grad de rudenie. Salariul îl incasez de la firma din Romania care de altfel este un contract normal cu minim pe economie, 8h/zi, 40h/săptămână, fara vreun act aditional unde sa specifice cuantumul diurnei.Pauzele de 45 ore le-am facut in cabina cu cardul scos din tahograf ( asa mi s a cerut de catre angajator) si nu mi s a oferit cazare.
Bună ziua! nu trebuie să vi se facă contract de către firma spaniolă, dacă este un contract de prestări servicii între cele două societăți, atunci era suficient să vi se dea o decizie de detașare. Despre actul adițional vreau să vă spun faptul că trebuie să existe, fiindcă în el trebuie să fie specificate următoarele elemente obligatorii: durata detașării, moneda în care sunteți plătit, cuantumul indemnizației de detașare, cuantumul și modalitatea de plată a celorlalte beneficii, etc.
Buna!
Acea decizie de detasare nu mi a fost inmanata si nu am semnat nimic in acest sens.Pentru perioada in care deja am lucrat, angajatorul poate sa musamalizeze situatia cu o decizie intocmita ulterior!?
Se consemneaza si in Revisal aceste modificari!?

Minodor-Roxana Ilies a scris:

Bună ziua! nu trebuie să vi se facă contract de către firma spaniolă, dacă este un contract de prestări servicii între cele două societăți, atunci era suficient să vi se dea o decizie de detașare. Despre actul adițional vreau să vă spun faptul că trebuie să existe, fiindcă în el trebuie să fie specificate următoarele elemente obligatorii: durata detașării, moneda în care sunteți plătit, cuantumul indemnizației de detașare, cuantumul și modalitatea de plată a celorlalte beneficii, etc.

Exact se înregistrează în Revisal detașarea, așa că nu prea poate întocmi decizia retro...
Cine v-a spus ca nu se poate retro?

Nu mai dați informații eronate