Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, am si eu o intrebare pe subiectul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, am si eu o intrebare pe subiectul mostenirilor. Bunicii ...

Buna ziua, am si eu o intrebare pe subiectul mostenirilor.
Bunicii mei au divortat. Bunicul meu doar a plecat de acasa, nefacand niciun partaj pentru apartamentul pe care il aveau impreuna. Bunicul s a recasatorit si intre timp a murit.
Intrebarea mea este, jumatatea bunicului meu din apartanent cum se imparte?
De asemenea, dupa recasatorie, bunicul si noua sotie au cumparat impreuna o casa. Dupa moartea bunicului, a murit si sotia lui care nu a avut copii. Cine mosteneste casa? Doar copiii bunicului?
Multumesc mult pentru raspunsuri!
copiii bunicului mostenesc 3/4 si sotia 1/4, in masa succesorala intra partea lui de bunuri comune si cu fost si cu cea supravietuitoare.
pe noua sotie o mostenesc rudele ei, care ori fi... frati, nepoti de frate etc. Daca nu are mostenitori, partea ei o culege statul.