Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună seara.Vin cu o întrebare și va rog sa ma ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună seara.Vin cu o întrebare și va rog sa ma lămuriți. ...

Bună seara.Vin cu o întrebare și va rog sa ma lămuriți. Se pot transforma Penalitățile în Restante?
Am avut de plata la întreținere mai multicel, am reușit sa le aduc cât de cât la limita.
De exemplu am avut la întreținere
236,32(LUNA ÎN CURS)
Restante- 3362,59
Penalitati-855,39
Am achitat luna în curs și toate restantele(am gândit ca dacă plătesc acestea rămân cu penalitățile urmând sa le achit și pe acestea în următoarele 30 de zile, sa fac rost de bani)
Se afișează intretinerea(nu au trecut dezat 10 zile de când am achitat întreținerea și penalizările) și ma trezesc cu cei 855 39 de la penalități la RESTANTE, iar la penalități cu 113 29 și întreținerea normala 235,14.
Se pot transforma Penalitățile în Restante?
Vă mulțumesc și aștept un răspuns.
Penalitatile prin neplata se pot transforma in restante care sa genereze la randul lor penalitati
"Toate restantele" legal se traduce prin suma finala rezultata din total suma de baza la care au fost aplicate penalitati zi/intarziere
Daca dv ati inteles sa achitati parte din debit,in evidenta dv de gestiune ati ramans inregsitrat cu rest d eplata=penalitati care au generat alte penalitati
Indiferent de vointa dv,legiuitorul in cuprinsul Cod fiscal a dispus norme concrete fara exceptie sau derogari pentru ordinea de stingere a datoriilor,asociatia de proprietari avea obligatia sa inregistreze suma avansata de dv in contul datoriei celei mai vechi=suma d ebaza +penalitatile aferente
Daca nu achitati integral sumele restante inclusiv si penalitatile veti ramane permanent in evidente cu sume cu titlu de restanta
Pentru ca ma ocup, efectiv de aceste probleme, doar in cateva cuvinte si pe exemplele dvs. :
- intretinere luna curenta = 236,32 lei;
- restanta intretinere = 3.362,59 lei;
- restanta penalitati = 855,39 lei;
------------------------------------------------------
Total pe lista de plata = 4.454,30 lei
------------------------------------------------------

Bun. Dvs. ziceti ca ...am achitat luna in curs si toate restantele ...
Asta este foarte bine si chiar ati gandit normal. A ramas sa va achitati doar intretinerea pe luna urmatoare si eventual toate penalizaril - sau macar partial, din penalizari !
Ce se intampla de fapt ?
Odata achitate toate restantele, practic calculul penalitatilor se opreste (ma rog, functie de regulile de la dvs. din asociatie, adica se mai pot calcula penalitati, dar la un numar mai mic de zile).
Asadar, suma de 113,29 lei , mi se pare un pic cam mare, dar daca doriti, puteti intreba , in scris, sa va informeze modul de calcul al penalizarilor.
Daca imi dati o adresa de mail, va pot arata un mod corect/legal de calcul al penalitatilor, retinand faptul ca Legea permite asociatiei sa-si faca proprieile reguli, cu niste conditii...
Asadar, ca sa raspund la intrebarea dvs. : penalitatile , daca nu sunt achitate, reprezinta restante, dar nu se calculeaza penalitati la penalitati - daca asta inteleg ca ati intrebat.

Adam Grecu, utilizator
Odata achitate toate restantele, practic calculul penalitatilor se opreste

Initiatorul topicului a precizat concret
am gândit ca dacă plătesc acestea rămân cu penalitățile urmând sa le achit și pe acestea în următoarele 30 de zile, sa fac rost de bani)
@ynocentta,
In raspunsul meu, am precizat ca: ...Pentru ca ma ocup, efectiv de aceste probleme,...
Ati inteles, sau mai trebuie sa va explic?
Pe bune, chiar ma deranjati, mai ales ca nu veniti cu vre-o completare care sa aduca informatii in plus.
Bun, repet: ca peste tot, daca se achita un debit, calculul penalitatilor se opreste, daca prin regulamentul asociatiei, termenul de plata este foarte aproape de data achitarii, pentru ca formula de calcul a penalizarilor cuprinde:
-suma aflata in debit * nr de zile intarziere * 0,2% : ei, daca nr. de zile = 0, ghici care este penalizarea?
Despre ce vorbim?
Mai precizez ca, functie de regulamentul propriu al asociatiei, dupa efectuarea platii, s-ar putea sa mai fie cateva zile in care sa "curga" calculul, dar repet : ....odata achitate toate restantele, practic calculul penalitatilor se opreste...
Eu sper ca autorul topicului sa inteleaga, iar @ynocentta, sa-si vada de treaba, sau sa se mai documenteze!
Adam Grecu, utilizator
Va mulțumesc. Va las o adresa de e-mail. zegreanumihaela@gmail.com