avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 867 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reintrare in concediul de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reintrare in concediul de crestere copil

Buna ziua. Am si eu o speta pentru concediul de crestere copil:
1. De la 01.09.2022 am intrat in concediu de creștere copil pentru 2 ani;
2. La 01.12.2022 mi-am incheiat activitatea la fostul angajator si am un nou contract la alt angajator;
3. Am depus actele de incetare CIC si de acordare stimulent de insertie cu 01.12.2022. Sotul nu sta în CIC.
4. Dupa cele 3 luni de proba (începutul lunii martie) o sa vreau sa reintru in CIC.

A. Ce data pot trece pe cererea de suspendare? Exista un termen de depus cererea la angajator? Adica pot solicita suspendarea cu data de 5 martie, de exemplu?
B. Suspendarea se va face pana la data de 2 ani a copilului, ținând cont ca am avut întrerupere de 3 luni? Copilul este nascut pe 30 mai 2022. Trebuie sa imi reiau activitatea cu 2 luni înainte (pe 30 martie 2024)?
C. Stiu ca trebuie sa depun acte de incetare stimulent si actele de reintrarea in cic. In ce termen trebuie sa redepun documentele pentru a reintra in CIC?

Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: D33a16 , utilizator 11:18, 21 Ianuarie 2023
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna! am cateva nelamuriri. as mai avea aproximativ 4 luni de ... Alexandra179 Alexandra179 Buna! Am cateva nelamuriri. As mai avea aproximativ 4 luni de stat in CCC si sa ma intorc la vechiul angajator. Contractul este suspendat de dinainte sa intru ... (vezi toată discuția)
Revenirea din cic amolici amolici Am un contract de munca pe perioada determinata la o firma, suspendat pana in martie 2017, cat sunt in CIC. De la 1 septembrie voi incepe sa lucrez in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua sunt în ccc pîna la 2 anișori ai băiețelului meu pina ... V2000 V2000 Buna ziua în CCC pîna la 2 anișori ai băiețelului meu pina in anul 2022 si vreau ca august-sectembrie 2021 sa ma întorca la locul meu de munca ! 1) Ce ... (vezi toată discuția)