Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reintrare in concediul de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reintrare in concediul de crestere copil

Buna ziua. Am si eu o speta pentru concediul de crestere copil:
1. De la 01.09.2022 am intrat in concediu de creștere copil pentru 2 ani;
2. La 01.12.2022 mi-am incheiat activitatea la fostul angajator si am un nou contract la alt angajator;
3. Am depus actele de incetare CIC si de acordare stimulent de insertie cu 01.12.2022. Sotul nu sta în CIC.
4. Dupa cele 3 luni de proba (începutul lunii martie) o sa vreau sa reintru in CIC.

A. Ce data pot trece pe cererea de suspendare? Exista un termen de depus cererea la angajator? Adica pot solicita suspendarea cu data de 5 martie, de exemplu?
B. Suspendarea se va face pana la data de 2 ani a copilului, ținând cont ca am avut întrerupere de 3 luni? Copilul este nascut pe 30 mai 2022. Trebuie sa imi reiau activitatea cu 2 luni înainte (pe 30 martie 2024)?
C. Stiu ca trebuie sa depun acte de incetare stimulent si actele de reintrarea in cic. In ce termen trebuie sa redepun documentele pentru a reintra in CIC?

Multumesc frumos!
~ Conținut șters la cerere ~