avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1882 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua ,Vin la dumneavoastra cu urmatoarea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua ,Vin la dumneavoastra cu urmatoarea intrebare . DACA ...

Buna ziua ,Vin la dumneavoastra cu urmatoarea intrebare . DACA PARINTII MEI AU DIVORTAT ACUM 22 DE ANI ,MAMA FII CEA CARE A ABANDONAT DOMICILIUL CONJUGAL ,REFACANDU SI VIATA SI LASAND IN URMA 3 COPII DE CARE NU S A MAI INTERESAT PANA IN PREZENT . IN URMA DECESULUI TATALUI (fostului sot ) aceata mai are drepturi asupra Bunurilor daca nu a fost facut partaj in tot acest timp ?
Va multumesc !
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Ianuarie 2023
Addie, utilizator
Cel mai recent răspuns: Addie , utilizator 11:59, 22 Ianuarie 2023
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Are dreptul.
Incercati sa mergeti la avocat și poate va primi mai puțin de jumătate.
Ar trebui și o abordare tactica și strategica după părea mea.

Scris din București 2023
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Ianuarie 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca au divortat, fosta sotie nu mai are niciun drept de mostenire.
Dar, avand in vedere ca nu s-a facut partajul , poate acum sa faca partajul, fie pe cale amiabila, fie prin instanta, judecandu-se cu mostenitorii acestuia ( copii si daca exista o sotie supravietuitoare)
Se prezuma ca a existat o cota de contributie egala la dobandirea bunurilor in timpul casatoriei, astfel ca, prin partaj, aceasta ar trebui sa beneficieze de cota de 50%
Restul de 50% va ramane sa se imparta intre mostenitorii (legali si/sau testamentari) ai defunctului.
Daca se solicita o cota mai mare de cota de 50% va trebui sa dovedeasca contributia mai mare.
Va multumesc ,pentru raspunsuri si timpul acordat !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de mostenire fosta sotie, dupa decesul sotului Elena Georgescu Elena Georgescu Bună Ziua ! Ce drept de moștenire are o persoană aflată în următoarea situație? A divorțat de soț în urmă cu 22 de ani. În timpul căsătoriei au ... (vezi toată discuția)
Întrebare vânzare apartament proprietate comună, după divorț Terinte Daniel.C. Terinte Daniel.C. Buna ziua.am o intrebarea sant divorțat de 7 ani nu am făcut nici un partaj.Acu doua saptamani fosta sotie a scos la vânzare apartamentul care sîntem ... (vezi toată discuția)
Partaj in urma unui divort la notar sammy44 sammy44 Daca divortul s-a facut la notar si copiii minori sunt in custodie comuna, fostii soti declarand ca vor locui in continuare la aceasi adresa, fapt care se si ... (vezi toată discuția)