Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua ,Vin la dumneavoastra cu urmatoarea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua ,Vin la dumneavoastra cu urmatoarea intrebare . DACA ...

Buna ziua ,Vin la dumneavoastra cu urmatoarea intrebare . DACA PARINTII MEI AU DIVORTAT ACUM 22 DE ANI ,MAMA FII CEA CARE A ABANDONAT DOMICILIUL CONJUGAL ,REFACANDU SI VIATA SI LASAND IN URMA 3 COPII DE CARE NU S A MAI INTERESAT PANA IN PREZENT . IN URMA DECESULUI TATALUI (fostului sot ) aceata mai are drepturi asupra Bunurilor daca nu a fost facut partaj in tot acest timp ?
Va multumesc !
Addie, utilizator
Are dreptul.
Incercati sa mergeti la avocat și poate va primi mai puțin de jumătate.
Ar trebui și o abordare tactica și strategica după părea mea.

Scris din București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca au divortat, fosta sotie nu mai are niciun drept de mostenire.
Dar, avand in vedere ca nu s-a facut partajul , poate acum sa faca partajul, fie pe cale amiabila, fie prin instanta, judecandu-se cu mostenitorii acestuia ( copii si daca exista o sotie supravietuitoare)
Se prezuma ca a existat o cota de contributie egala la dobandirea bunurilor in timpul casatoriei, astfel ca, prin partaj, aceasta ar trebui sa beneficieze de cota de 50%
Restul de 50% va ramane sa se imparta intre mostenitorii (legali si/sau testamentari) ai defunctului.
Daca se solicita o cota mai mare de cota de 50% va trebui sa dovedeasca contributia mai mare.
Va multumesc ,pentru raspunsuri si timpul acordat !