Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Loviri sau alte violente in incinta unui supermarket, ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Loviri sau alte violente in incinta unui supermarket, need help ...

Loviri sau alte violente in incinta unui supermarket, need help !
buna ziua !
in urma cu 3 ani am fost lovit de catre un individ intr-un supermarket fara sa ripostez, (renumit la nivel national )anul trecut a ajus in sfarsit dosarul in instanta (dupa doi ani si ceva timp in care a zacut in sertarele politiei)
treburile in privinta faptasului sunt destul de clare ( proba video din magazin + martor ) intrebarea mea este urmatoarea:
exista vreo sansa sau posibilitate sa aduc in instanta si supermarketul ? sau firma de paza? in vederea obtinerii unor daune materiale? multumesc anticipat !
fratsica, utilizator
Prejudiciile au fost cauzate de catre persoana fizica ,impotriva careia puteti ridica pretentii inclusiv acordarea de daune daca le puteti proba legal
am înțeles, deci supermarket-ul si firma de paza nu are nici o responsabilitate asupra clienților? doar asupra mărfurilor? mie practic mi-a fost luata marfa din coșul de cumpărături, iar cand i-am atras atenția individului sa le puna inapoi in coș, am fost lovit...

ynocentta a scris:

Prejudiciile au fost cauzate de catre persoana fizica ,impotriva careia puteti ridica pretentii inclusiv acordarea de daune daca le puteti proba legal

Este litigiu generat intre 2 persoane fizice
Firma de paza putea interveni in situatia in care reprezentantii unitatii comerciale ar fi apreciat necesitatea interventiei