avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Loviri sau alte violente in incinta unui supermarket, ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Loviri sau alte violente in incinta unui supermarket, need help ...

Loviri sau alte violente in incinta unui supermarket, need help !
buna ziua !
in urma cu 3 ani am fost lovit de catre un individ intr-un supermarket fara sa ripostez, (renumit la nivel national )anul trecut a ajus in sfarsit dosarul in instanta (dupa doi ani si ceva timp in care a zacut in sertarele politiei)
treburile in privinta faptasului sunt destul de clare ( proba video din magazin + martor ) intrebarea mea este urmatoarea:
exista vreo sansa sau posibilitate sa aduc in instanta si supermarketul ? sau firma de paza? in vederea obtinerii unor daune materiale? multumesc anticipat !
Ultima modificare: Luni, 23 Ianuarie 2023
fratsica, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 12:24, 24 Ianuarie 2023
Prejudiciile au fost cauzate de catre persoana fizica ,impotriva careia puteti ridica pretentii inclusiv acordarea de daune daca le puteti proba legal
am înțeles, deci supermarket-ul si firma de paza nu are nici o responsabilitate asupra clienților? doar asupra mărfurilor? mie practic mi-a fost luata marfa din coșul de cumpărături, iar cand i-am atras atenția individului sa le puna inapoi in coș, am fost lovit...

ynocentta a scris:

Prejudiciile au fost cauzate de catre persoana fizica ,impotriva careia puteti ridica pretentii inclusiv acordarea de daune daca le puteti proba legal

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este litigiu generat intre 2 persoane fizice
Firma de paza putea interveni in situatia in care reprezentantii unitatii comerciale ar fi apreciat necesitatea interventiei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Agent paza versus client reclamant grunwald grunwald Buna ziua, Un client a facut cumparaturi intr-un supermarket, la iesirea din magazin s-a activat sistemul de detectie (produsele fiind senzorizate) iar ... (vezi toată discuția)
Consumarea produselor în supermarket înainte să fie achitate poate fi considerată furt? am fost amenințat cu poliția din acest motiv, deși am pus produsul înapoi coș după ce l-am desfăcut Valentim.77 Valentim.77 Bună ziua. Zilele trecute am fost pus intr-o situatie putin jenanta. Eram cu sotia si cu copilul la cumparaturi, celui mic i sa facut sete asa ca am deschis o ... (vezi toată discuția)
Interdictie intrare in hipermarket puiutzubleg puiutzubleg Buna ziua, In urma cu o saptamana, am fost fara sa vreau martora unor evenimente, fiind la cumparaturi cu o prietena. Aceasta a sustras dintr-un hipermarket ... (vezi toată discuția)