avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna dimineata. Daca avocatul nu m-a reprezentat cum ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna dimineata. Daca avocatul nu m-a reprezentat cum trebuie, ...

Buna dimineata.
Daca avocatul nu m-a reprezentat cum trebuie, si in final atat procesul cat si recursul, nu imi sunt favorabile, pot sa deschid un proces ?
Am fost dat in judecata, dar atat procesul, cat si recursul, nu imi sunt favorabile, si din aceasta perspectiva, , ce as putea sa fac?
Cu multumiri.
Cel mai recent răspuns: corbumihai77 , utilizator 17:05, 28 Ianuarie 2023
Nu mai e nimic de facut daca hotararea e definitiva.
Puteti merge cu ce aveti la alt avocat, poate indepliniti conditiile pt cai extraordinare de atac sau cedo. Nu cred, dar mai bine intrebati.
nu e obligatoriu ca avocatul sa va fi reprezentat defectuos, poate pur si simplu nu aveti dreptate.
Puteți solicita sfatul altui avocat pt o a doua opinie dar șansele pt cai extraordinare de atac sunt infime...
va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instanþa a rãmas în pronunþare deºi am solicitat termen pentru imposibilitate de prezentare catalin2012 catalin2012 Buna ziua. In 26.09.2013 am avut a doua infatisare la recurs (la primul termen din 13.06.2013 am cerut amanare pentru lipsa aparare). Din cauza serviciului nu ... (vezi toată discuția)
Hotarare - definitiva lyly64 lyly64 Sentinta civila definitiva a instantei de apel, poate fi atacata prin contestatie in anulare sau recurs, as vrea sa o atac prin recurs, se poate? (vezi toată discuția)
Plangere la cedo TudorFlorica TudorFlorica Buna ziua As dori sa stiu daca pot sa fac o plingere la CEDO , chiar daca nu am folosit contestatie in anulare / respingere in cadrul unui proces cu o ... (vezi toată discuția)