Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cont virtual si masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cont virtual si masa succesorala

Buna ziua!
Cum se poate verifica un cont bitcoin/monede virtuale sau care este procedura prin care se poate include acesta in masa succesorala? Fratele meu a decedat acum un an, are un card pentru monedele virtuale, stiu ca avea o suma dar nu cunosc cum poate fi accesat, nu avem pin sau alte coduri.
Multumesc!
deschideti succesiunea si solicitati prin notar informatii si acces la "soldul" contului la firma care administreaza aceste active. daca aceasta nu raspunde, puteti obtine acest lucru pe cale judecatoreasca. acest proces ar putea fi incetinit de posibilitatea ca firma respectiva sa nu fie persoana juridica romana si sa nu coopereze.
Multumesc pentru raspuns, foarte util!