Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Personal civil contractual are dreptul la decontarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Personal civil contractual are dreptul la decontarea transportului ...

Personal civil contractual are dreptul la decontarea transportului ?
Dacă sunteți personal civil din cadrul Ministerului Apărării Naționale, MAI, Serviciului de Informații Externe, Serviciului Român de Informații, Serviciul de Telecomunicații Speciale și Administrației Naționale a Rezervelor de Stat și Probleme Speciale, potrivit HG 1198/2022, da.
Personalul contractual civil din cadrul M.Ap.N. beneficiază de prevederile HG 1198/2022 art. 9 ?

Sunt încadrat în cadrul unei unități militare ca și personal civil, angajat prin decizie a comandantului din anul 2001 prin înscriere pe ordin de zi pe unitate, cu sintagma <încadrat> în cadrul unui compartiment al unității și efectuez deplasări zilnice de la locul de muncă la domiciliu în limita a 28 de km, iar din structurile centrale ni s-a transmis (verbal) că personalul civil nu beneficiază de prevederile art. 9 alin. 1 lit. h-j și alin 3 din HG 1198/2022 (acordarea contravalorii transportului sub forma unei sume forfetare), din simplul motiv că sintagma <numit în prima funcție> nu se referă la personalul contractual civil ci numai la personalul militar. Personalul contractual civil la angajare se <încadrează> în funcție, iar dacă consultăm dexonline la definiția cuvântului încadrare, remarc faptul că acest cuvânt se referă la un act sau decizie prin care cineva este <numit> într-o funcție.

Vă mulțumesc.
Actul normativ cuprinde la alin. 3 sintagma * si personalul numit in ...* ... Astfel, va induc in eroare prin interpretarea legii in alt sens.
Multumesc!