Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Am născut pe data de 14 .12.2022..pana pe ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Am născut pe data de 14 .12.2022..pana pe data de ...

Buna ziua! Am născut pe data de 14 .12.2022..pana pe data de 05.02.2022 am fost in concediu de creștere cu primul copil.de la terminarea concediului și până am născut cel de-al doilea copil am fost in șomaj deoarece firma la care eram angajata și-a mutat sediul în altă țară.Fiind in șomaj am beneficiat de cele 126 de zile de concediu,( din 15 septembrie 2022 până pe 25.01.2023) .Azi 26.01.2023 am mers la șomaj și mi-au făcut reluare șomaj și încetare șomaj pt a baga dosarul de creștere copil. Trebuie sa merg la Ajofm pt adeverință cu cotizările pe anul trecut dar doamna de acolo îmi spune că nu poate să-mi de-a aceasta adeverință până nu operează ai zilele de concediu pe luna aceasta (01.01.2023-25.01.2023).Având în vedere această situație întrebarea mea este daca ma mai incadrez sa beneficiez de aceiași suma la indemnizație că la primul copil pt că pt cel de-al doilea suma va fi mai mică că la primul copil.Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Veți beneficia de aceeași indemnizatie ca la primul copil.