avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Am născut pe data de 14 .12.2022..pana pe ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Am născut pe data de 14 .12.2022..pana pe data de ...

Buna ziua! Am născut pe data de 14 .12.2022..pana pe data de 05.02.2022 am fost in concediu de creștere cu primul copil.de la terminarea concediului și până am născut cel de-al doilea copil am fost in șomaj deoarece firma la care eram angajata și-a mutat sediul în altă țară.Fiind in șomaj am beneficiat de cele 126 de zile de concediu,( din 15 septembrie 2022 până pe 25.01.2023) .Azi 26.01.2023 am mers la șomaj și mi-au făcut reluare șomaj și încetare șomaj pt a baga dosarul de creștere copil. Trebuie sa merg la Ajofm pt adeverință cu cotizările pe anul trecut dar doamna de acolo îmi spune că nu poate să-mi de-a aceasta adeverință până nu operează ai zilele de concediu pe luna aceasta (01.01.2023-25.01.2023).Având în vedere această situație întrebarea mea este daca ma mai incadrez sa beneficiez de aceiași suma la indemnizație că la primul copil pt că pt cel de-al doilea suma va fi mai mică că la primul copil.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:35, 31 Ianuarie 2023
~ Conținut șters la cerere ~
Veți beneficia de aceeași indemnizatie ca la primul copil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In 5 februarie 2022 am terminat concediu de creștere ... Elenq Elenq Buna ziua! In 5 februarie 2022 am terminat concediu de creștere pt primul copil pe 6feb 2022 mi s-a făcut reangajarea până pe 5 martie 2022 după care ... (vezi toată discuția)
Aș vrea să știu și eu dacă soția mea beneficiază de concediu de creștere a copilului dacă e în șomaj de la scoala Ionutgheorghe Ionutgheorghe Soția mea beneficiază de șomaj de la școală, a născut pe 20 ianuarie 2016 și mai are șomaj până pe 24 februarie.am întrebat la ajofm dar nu mi-au ... (vezi toată discuția)
Dosar indemnizatie maternitate gretuta gretuta buna ziua, sunt insarcinata in 16 saptamani si beneficiez de somaj. somajul se va termina pe 28 aprilie iar copilul se va naste cel tarziu pe 6 iunie. am ... (vezi toată discuția)