Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Schimbare poziție ușă la balcon autorizat, parter. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Schimbare poziție ușă la balcon autorizat, parter. Bună ziua! Am cumpărat acum 2 ani un apartament la parter, ...

Bună ziua! Am cumpărat acum 2 ani un apartament la parter, cu balcon pentru care am autorizație. Vreau să schimb ușa de pe latura Vestică, unde este un colț "adorat" de câini și pisici, practic mereu insalubru, și să o mut pe latura Estică. Sparg parapet la balcon, normal, dar nu umblu la structura blocului. Dacă am nevoie de autorizație, pot să folosesc expertiza făcută acum 2 ani, pentru construirea balconului? Sau nu am nevoie de autorizație? Ușa este de termopan, balconul are parapet din bolțari (cred) sau BCA de 90 cm înălțime și restul inchiderilor sunt din geam termopan. Un răspuns, vă rog! Mulțumesc! Nu am vecini amabili, când am făcut renovarea (zugravit, schimbat baterii, scos cădita din baie), acum câteva luni, am primit vizita Poliției locale și de 2 ori într-o zi. Deci, nu mă pot baza să nu mă reclame "binevoitorii".
Dia42, utilizator
Daca schimbati aspectul exterior al imobilului automat este necesar sa realizati proiect tehnic,autorizatie de construire,certificat de urbanism care sa fie consemnate in cartea tehnica a constructiei