Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva intre persoane fizice si firme
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva intre persoane fizice si firme

Buna ziua,
Intentionez sa achizitionez o cladire de cca 200 m2 de la o persoana fizica pe firma platitoare de tva. In cazul vanzarii ulterioare a acestui imobil catre o persoana fizica eu trebuie sa returnez catre stat tva 19%?
Daca firma devine neplatitoare de tva dupa un timp si realizez vanzarea catre persoana fizica mai datorez statului tva?
Dr G, utilizator
Daca vindeti ulterior peste 1 an , nu veti factura cu TVA ( e livrare scutita ).
Daca e sub 1 an se va vinde cu 19% catre PF.

Daca firma devine neplatitoare de TVA nu se va mai datora TVA dar daca depasiti din nou 300.000 lei veti avea inregistrarea din nou cu TVA a firmei. ( asta daca veti vinde mai repede de 1 an ) .