Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj Buna ziua,am o întrebare ,mama mea sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj Buna ziua,am o întrebare ,mama mea sa recăsătorit și ...

Partaj
Buna ziua,am o întrebare ,mama mea sa recăsătorit și vrea să facă un partaj cu actualul soț sa ii de-a lui partea ei de bunuri fara să pretindă nimic.poate să facă așa ceva,ținând cont că eu sunt fiul ei din prima căsătorie.si soțul ei actual mai are doi copii tot din prima căsătorie mda și îmi mai zice că nu o sa pot anula că ea poate face ce vrea cu averea ei cât timp e in viata
Despre "rezerva succesorala " se poate vorbi după decesul mamei.
În momentul de față, dvs nu aveți nicio rezerva.
Și nu e obligatoriu sa încheie o donație.
Pot sa facă și un act de partaj voluntar, unde mama sa ii lase soțului partea ei, iar soțul sa ii achite o sulta.
raluk0207, utilizator
Am specificat că doar in caz că pățește ceva (decedează( dar am înțeles acum.multumesc
Florinpp, utilizator
Mostenitor rezervatar al cuiva inseamna sa se produca decesul. Deci, nu aveti drept la bunurile mamei dvs cata vreme este in viata, poate dispune cum doreste de orice bun.
Sulta, inseamna o plata
Mama a decedat acum doua luni și soțul ei m-a chemat la notar sa dau o declarație de renunțare ,mama a făcut un partaj voluntar fara sulta in februarie ia dat cota ei de 1/2 din casa și apartament soțului fara sulta și fără nici o pretenție (așa scrie in actul pe care mi la arătat ),eu am zis că nu dau nici o declarație până nu mă interesez și eu,a strigat la mine acolo la notar că nu am dreptul la nimic. Ce pot sa fac ? Notarul a zis sa merg in instanta dar am înțeles că costa destul de mult. Bunicul a zis că mă ajută el cu bani dar soțul mamei a zis că mă poartă prin tribunal până renunț.un sfat va rog .

Mostenitor rezervatar al cuiva inseamna sa se produca decesul. Deci, nu aveti drept la bunurile mamei dvs cata vreme este in viata, poate dispune cum doreste de orice bun.
Sulta, inseamna o plata