avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Confor noii impozitari la chirii vreau sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Confor noii impozitari la chirii vreau sa stiu daca ...

Bună ziua! Confor noii impozitari la chirii vreau sa stiu daca pot modifica contractele de închirire , sa le maresc putin pentru ca si darile catre stat au crescut. Am baza legala pentru a face acesta modificare sau raman asa cum le-am încheiat?
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 15:06, 30 Ianuarie 2023
contractele se modifica prin acte aditionale, de comun acord. Daca nu exista clauze speciale
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc. E greu de crezut, dar e legal

dersu uzala a scris:

Pentru Adrian Dimitriu,

Care chirias este de acord sa plateasca in plus, din moment ce exista un contract ferm?


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chiriaș stabil dar neglijent! cum pot să-i măresc chiria? Florian59 Florian59 As avea o intrebare , am un spatiu inchiriat de 6 ani aceleasi firme , un chirias destul de bun platnic doar ca investitii la intretinerea imobilului n-a prea ... (vezi toată discuția)
Chiriasul doreste contract comodat pt. un tert (sc) ContSters84851 ContSters84851 Buna ziua tuturor, Sunt persoana fizica - proprietar [u]apartament cu 2 cam.+ dependinte, inchiriat[/u] (tot) legal unei societati comerciale (ob. pr. ... (vezi toată discuția)
Modalitati ajustare chirie tmp tmp dispun de o garsoniera in bucuresti care este inchiriata de mai multi ani aceleiasi persoane. ihchirierea este facuta cu acte in regula la sectia financiara, ... (vezi toată discuția)