Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Notar - procură
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Notar - procură

Bună seara,
Copiii tb sa facă o procură pt mama lor pt a ii da drept de semnătură pt vânzarea unui teren.
Mama e in alt oraș și copiilor le e greu să ajungă. Pt procură tb neapărat să fie și mama prezentă sau este suficient să meargă copiii?
Mulțumesc
Imputernicitul nu are nimic de semnat la întocmirea procurii.
Copii pot solicita la biroul notarial incheierea procurii in lipsa mamei
Prin procura sau imputernicirea notariala puteți împuternici o altă persoana, numita mandatar, sa încheie unul sau mai multe acte juridice în numele dvs. pentru o perioada definita de timp sau pana la ducerea la îndeplinire a unei sarcini, act juridic, eveniment.
Sunt necesare
- actul de identitate al parții care face împuternicirea (mandant), în original.;
- copia actului de identitate al parții împuternicite=mama copiilor (mandatar) sau datele acestuia de identificare