avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 915 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Notar - procură
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Notar - procură

Bună seara,
Copiii tb sa facă o procură pt mama lor pt a ii da drept de semnătură pt vânzarea unui teren.
Mama e in alt oraș și copiilor le e greu să ajungă. Pt procură tb neapărat să fie și mama prezentă sau este suficient să meargă copiii?
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 01:03, 31 Ianuarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Imputernicitul nu are nimic de semnat la întocmirea procurii.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Copii pot solicita la biroul notarial incheierea procurii in lipsa mamei
Prin procura sau imputernicirea notariala puteți împuternici o altă persoana, numita mandatar, sa încheie unul sau mai multe acte juridice în numele dvs. pentru o perioada definita de timp sau pana la ducerea la îndeplinire a unei sarcini, act juridic, eveniment.
Sunt necesare
- actul de identitate al parții care face împuternicirea (mandant), în original.;
- copia actului de identitate al parții împuternicite=mama copiilor (mandatar) sau datele acestuia de identificare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imputernicire notariala ContSters180853 ContSters180853 am facut o imputernicire in bistrita ,eu m am mutat in alt oras ,iar acum as vrea sa o stric, sa o anulez . biroul notarial la care am facut o ar putea sa ... (vezi toată discuția)
Procura vanzare teren Sgb Sgb Buna ziua. Mama este in strainatate si doreste sa vanda un teren pe care il are in Romania. Cum nu se poate prezenta la semnatul actelor ii face procura unei ... (vezi toată discuția)
Dovada calitatii de reprezentant leusan leusan In cazul in care in pr civil( Hot. pt act autentic) una din parti este reprezentata prin mandatar dar, mandatarul nu mai are procura (care este pe durata ... (vezi toată discuția)