Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, Nu cred că desființarea ghenei de gunoi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, Nu cred că desființarea ghenei de gunoi este soluția ...

Bună ziua,
Nu cred că desființarea ghenei de gunoi este soluția pentru colectarea selectivă.Problema este în mentalitatea oamenilor.
Gunoiul menajer plimbat cu liftul și expus în fața blocurilor,implică costuri (curentul) și este sursă de infecție.
Alt aspect este diminuarea proprietății locatarilor.

Dumneavoastra va certati cu cineva pe-aici?
Cam ce credeti ca va putem raspunde? O sa treaca multa apa pe Dimbovita pana si romanul de rand o sa inteleaga despre ce vorbim noi pe-aici.
Aspectul cu diminuarea proprietatilor este hazlie. Sa va scada cota-parte indiviza de proprietate, daca tot au amplasat containere pe-acolo.
Dar, ma rog, dumitale, in ce urbe se practica chestia aceasta?
Concret care este intrebarea dv adresata pe forum?
Întrebarea era,dacă desființarea ghenei de gunoi, din blocurile turn sunt economice și legale
Exista și alte soluții pentru colectarea selectivă:in ghena sau lângă dacă nu este suficient spațiu înăuntru se amplasează recipente,cutii,lădițe,saci,etc pentru pet,plastic,sticla,hartie.Pe tubulatura de la ghena se pun doar deseurile menajere.