avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, Nu cred că desființarea ghenei de gunoi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, Nu cred că desființarea ghenei de gunoi este soluția ...

Bună ziua,
Nu cred că desființarea ghenei de gunoi este soluția pentru colectarea selectivă.Problema este în mentalitatea oamenilor.
Gunoiul menajer plimbat cu liftul și expus în fața blocurilor,implică costuri (curentul) și este sursă de infecție.
Alt aspect este diminuarea proprietății locatarilor.

Cel mai recent răspuns: mitabiciclista , utilizator 21:19, 1 Februarie 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dumneavoastra va certati cu cineva pe-aici?
Cam ce credeti ca va putem raspunde? O sa treaca multa apa pe Dimbovita pana si romanul de rand o sa inteleaga despre ce vorbim noi pe-aici.
Aspectul cu diminuarea proprietatilor este hazlie. Sa va scada cota-parte indiviza de proprietate, daca tot au amplasat containere pe-acolo.
Dar, ma rog, dumitale, in ce urbe se practica chestia aceasta?
Concret care este intrebarea dv adresata pe forum?
Întrebarea era,dacă desființarea ghenei de gunoi, din blocurile turn sunt economice și legale
Exista și alte soluții pentru colectarea selectivă:in ghena sau lângă dacă nu este suficient spațiu înăuntru se amplasează recipente,cutii,lădițe,saci,etc pentru pet,plastic,sticla,hartie.Pe tubulatura de la ghena se pun doar deseurile menajere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ghena gunoi amplasata prea aproape de geam Tiberiu9 Tiberiu9 Buna ziua! Am o problema cu amplasarea unei ghene de gunoi a blocului vecin la o distanta mai mica de 5 metri de geamul meu. Administratia blocului in care ... (vezi toată discuția)
Desfiintare tubulatura gunoi la bloc klaudya1974 klaudya1974 Buna seara! In conditiile in care asociatia de proprietari dintr-un bloc prevazut cu ghena (tubulatura) interioara pentru deseurile menajere nu mai doreste ... (vezi toată discuția)
Hotarare contestabila in ag gambette gambette A fost hotarata inchiderea pe perioada nedeterminata prin montare suporti lacate la capacele gurilor de acces prevazute la tubulatura ghenei de gunoi menajer ... (vezi toată discuția)