Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune la deces fara bunuri comune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune la deces fara bunuri comune

Bună ziua! As dori sa aflu, o informație referitoare la următoarea situație: soțul decedează și nu avea bunuri comune cu soțul supraviețuitor, deci dobândite în căsătorie, (proprietăți , bani in banca dobândiți de soțul supraviețuitor prin vânzarea cu acte notariale a bunurilor proprii), in afara unei sume modice in contul de salarii, dar are copii din prima căsătorie, care locuiesc în străinătate, deci nu vor veni la succesiune, neavând motiv, ce se întâmplă?? Că soțul supraviețuitor este oricum deținătorul , cu acte doveditoare a propriilor bunuri. Se poate încheia succesiunea...? Mulțumesc
Ce succesiune vreti sa dezbateti daca ziceti ca nu avea bunuri?
In masa succesorala intre bunurile lui proprii si partea lui din eventuale bunuri comune, dar ziceti ca bunuri comune nu sunt.
gi-jane2, moderator
Se dezbate succesiunea pe suma aia modica, din contul de salarii.
Dacă moștenitorii nu se prezintă, succesiunea se dezbate în instanță.
se poate si sa nu, daca suma nu e importanta cat sa merite efortul.