avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1472 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dar ce facem când nu exista asociatie de proprietari, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dar ce facem când nu exista asociatie de proprietari, doar un ...

Dar ce facem când nu exista asociatie de proprietari, doar un administrator ce funcționează pe un contract prestări servicii și care impune mai nou plata curentului electric în părți comune pe suprafața condiviza (pe apartament), netinand cont ca avem 2 apartamente nelocuite???
Cel mai recent răspuns: mcapata , utilizator 00:11, 5 Februarie 2023
Daca nu exista constituita asociatie de proprietari,administratorul de imobil exercita activitati in conformitate cu obligatiile sale si dispozitiile in vigoare respectiv codul civil privind partea comuna de imobil d elocuit in comun
Conform dispozitii in vigoare proprietarul de imobil in imobil de locuit in comun detine obligatia l;egala sa achite lunar cote intretinere parti comune si individuale -daca nu detine instalate aparate individuale consum utilitati-indiferent daca apartamentul este locuit sau nu
Și cum își exercita acel administrator obligațiile, dacă nu are un contract semnat cu proprietarul respectiv? Cine l-a angajat ? :)

ynocentta a scris:

Daca nu exista constituita asociatie de proprietari,administratorul de imobil exercita activitati in conformitate cu obligatiile sale si dispozitiile in vigoare respectiv codul civil privind partea comuna de imobil d elocuit in comun
Conform dispozitii in vigoare proprietarul de imobil in imobil de locuit in comun detine obligatia l;egala sa achite lunar cote intretinere parti comune si individuale -daca nu detine instalate aparate individuale consum utilitati-indiferent daca apartamentul este locuit sau nu

Sa achite intretinere parti comune, adică servisari lift, reparatii, salarii etc dar nu consum electrica comuna sau salubritate.

Ultima modificare: Duminică, 5 Februarie 2023
Manuela Rășină, administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am un apartament intr-un bloc cu 8 apartamente. vecinii nu vor ... mcapata mcapata Am un apartament intr-un bloc cu 8 apartamente. Vecinii nu vor sa ne constituim în asociatie de proprietari si isi fac legile lor. La apartamentul meu ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, există cadrul legal ca un administrator sa pună ... mcapata mcapata Bună ziua, există cadrul legal ca un admnistrator sa pună o persoană la un apartament nelocuit? Legea 196/ 2020 scrie ca în acest caz se plătesc toate ... (vezi toată discuția)
Buna ziua am un apartament im care nu locuieste nimeni de 4 ani ... Nefertila Nefertila Buna ziua am un apartament im care nu locuieste nimeni de 4 ani ,liftul blocului se strica foarte des asta inseamna o data ka doua trei luni eu nu folosesc ... (vezi toată discuția)