Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dar ce facem când nu exista asociatie de proprietari, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dar ce facem când nu exista asociatie de proprietari, doar un ...

Dar ce facem când nu exista asociatie de proprietari, doar un administrator ce funcționează pe un contract prestări servicii și care impune mai nou plata curentului electric în părți comune pe suprafața condiviza (pe apartament), netinand cont ca avem 2 apartamente nelocuite???
Daca nu exista constituita asociatie de proprietari,administratorul de imobil exercita activitati in conformitate cu obligatiile sale si dispozitiile in vigoare respectiv codul civil privind partea comuna de imobil d elocuit in comun
Conform dispozitii in vigoare proprietarul de imobil in imobil de locuit in comun detine obligatia l;egala sa achite lunar cote intretinere parti comune si individuale -daca nu detine instalate aparate individuale consum utilitati-indiferent daca apartamentul este locuit sau nu
Și cum își exercita acel administrator obligațiile, dacă nu are un contract semnat cu proprietarul respectiv? Cine l-a angajat ? :)

ynocentta a scris:

Daca nu exista constituita asociatie de proprietari,administratorul de imobil exercita activitati in conformitate cu obligatiile sale si dispozitiile in vigoare respectiv codul civil privind partea comuna de imobil d elocuit in comun
Conform dispozitii in vigoare proprietarul de imobil in imobil de locuit in comun detine obligatia l;egala sa achite lunar cote intretinere parti comune si individuale -daca nu detine instalate aparate individuale consum utilitati-indiferent daca apartamentul este locuit sau nu

Sa achite intretinere parti comune, adică servisari lift, reparatii, salarii etc dar nu consum electrica comuna sau salubritate.

Manuela Rășină, administrator