Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, o situatie mai dificila, mama mea a decedat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, o situatie mai dificila, mama mea a decedat , era ...

Buna ziua, o situatie mai dificila, mama mea a decedat , era nascuta in jud Gorj , mai avea 4 frati si la mostenirea din partea parintilor nu a fost trecuta , e nelocuind in zona , ce putem face noi mostenitorii in aceste conditii pentru a
o include si pe mama la mostenirea cuvenita de la parinti si noi mai departe .Multumesc!
ilcu_elena, utilizator
Obtineti de la un notar de la ultimul domiciliu al mamei, un certificat de calitate de mostenitor.
Ulterior, in baza acestuia, mostenitorii acceptanti ai succesiunii mamei, vor participa la dezbaterea succesiunii dupa bunici.
Dupa ce obtineti certificatul de mostenitor dupa bunici, reveniti la biroul notarial de unde ati obtinut certificatul de calitate de mostenitor si solicitati eliberarea unui supliment, prin care adaugaticota parte dobandita de mama, de la bunici.
Multumesc! Va mai deranjez cu o problema , mama dintr-o alta casatorie are 3 copiii, mostenirea dobandita dupa mama si tata a fost instrainata unui nepot fara acceptul celorlalti mostenitori ,ce se poate face in accest caz pentru a reintra in drepturi copiii. Multumesc!
ilcu_elena, utilizator
Nimic.
Mama nu datora explicații copiilor pentru modul în care a dispus de proprietățile sale.